| beautygirl10 a întrebat:

Buna! Vreau sa vand o carte cuiva si sa o trimit prin posta. Eu, vanzatorul, trebuie sa platesc ceva? Primesc suma de bani prin mandat postal dupa ce coletul a fost achitat de catre cumparator? Va multumesc!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește colet cu ramburs. Tu trebuie să plătești expedierea coletului. Să zicem 15 lei. Tu vinzi conținutul să zicem cu 85 lei.
Tu dorești ca cumpărătorul să îți achite 85+15=100 lei. Vei scrie pe formular ramburs 100 lei. Când va merge la poștă să ridice coletul, el îl va primi după ce achită 100 lei, pe care poșta ți-i va trimite ție.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, plătești expedierea coletului.