| Ricaion589 a întrebat:

Pentru cei ce au incercat optiunea my wallet pe eMAG cu ratele, vreau sa stiu ce se intampla daca nu platesc? Deci sa va explic. Sunt la a 3-a rată (penultima) si trebuie sa o platesc pe 28 ianuarie dar mie salariul imi intra doar pe 31. Ma gandesc pe 27 ianuarie sa-mi scot toti banii de pe card si pe 31 cand imi intra salariul instant imi trage rata. E ok asa? Patesc ceva? O sa ma taxeze?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai o perioada de gratie de cam 1 luna in care nu devii rau platic, dar se vor acumula dobanzi pentru fiecare zi de intarzaiere. Daca ai bani mai bine platesti rata la timp.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai bani, de ce nu vrei să plătești?!?
===
6. În cazul în care soldul de pe Cardul de Plată la data specificată este insuficient, operațiunea de plată descrisă la §6 alin. (2)
nu va fi efectuată, iar Clientul va primi o notificare trimisă la adresa de e-mail indicată în Cerere, prin care i se va comunica
faptul că o anumită rată a unui Credit "PLĂTEȘTE ÎN 4 RATE" nu a fost rambursată, împreună cu un link către sistemul de
plată rapidă PayU care îi permite Clientului să ramburseze singur rata de credit scadentă.
7. Orice sumă neplătită la timp va constitui o creanță neachitată începând cu ziua următoare datei scadente de plată
prevăzute în planul de rambursare. Creanța restantă este orice sumă datorată, fără a include un comision datorat, care
apare ca urmare a unui credit contractat și care nu este rambursat la o dată sau într-o sumă stabilită în Contractul de
Credit.
8. Dobânda penalizatoare se va percepe asupra creanței neachitate începând cu ziua următoare celei în care trebuia
efectuată plata în cadrul planului de rambursare și până în ziua în care se efectuează efectiv plata.
9. La data încheierii Contractului de Credit, dobânda penalizatoare asupra creanței restante este de [8, 25%]% fixată pe an,
sub rezerva condiției ca dobânda pe creanța restantă să nu fie în niciun caz percepută peste dobânda penalizatoare
maximă în sensul art. 5 alin. (1) din OG nr. 13/2011 privind dobânda legală remuneratorie şi penalizatoare.
10. Creanța Clientului față de PayU pentru un credit neplătit va fi achitată în următoarea ordine: 1) cheltuieli judiciare și
cheltuieli de executare; 2) dobânda pe creanța restantă; 3) comisionul de credit aferent Creditului "PLĂTEȘTE ÎN 4 RATE";
4) valoarea sumei principalului creditului neplătită. Secvența sumelor datorate specificată în teza precedentă va fi aplicată
sumelor care sunt cel mai mult în întârziere.
11. În cazul în care rambursarea unui Credit "PLĂTEȘTE ÎN 4 RATE" este întârziată, fondurile din operațiunea de plată descrisă
la §6 alin. (2), efectuată pentru rambursarea următoarei sau următoarelor rate, conform planului de rambursare, vor fi
alocate în conformitate cu prevederile §6 alin. (10).
12. În cazul în care creanța nu este rambursată la timp, PayU va notifica Clientul în mod electronic, prin mesaj text sau e-mail,
sau prin telefon.
13. În cazul în care plata creditului de către Client este procesată și are loc o plată excedentară, PayU va returna de îndată
plata excedentară către Cardul de Plată.
14. Dacă creanța restantă rămâne neachitată în cazul unui Credit "PLĂTEȘTE ÎN 4 RATE" timp de 31 (treizeci și una) de zile
calendaristice sau mai mult, PayU are dreptul să notifice rezilierea Contractului de Credit, iar Contractul de Credit va înceta
în urma unei perioade de preaviz de 7 (șapte) zile calendaristice începând cu ziua în care Clientul primește notificarea de
reziliere a Contractului de Credit. Începând cu ziua următoare expirării perioadei de preaviz, creanța în cadrul creditului
acordat va deveni lichidă și exigibilă în întregime și va fi considerată creanță restantă în scopul executării silite. De
asemenea, PayU are dreptul de a acționa în instanță pentru a obține un titlu executoriu, pe baza căruia va putea fi derulată
executarea silită împotriva Clientului.
15. PayU va notifica Clientul în modalitatea specificată în §6 alin. (12) privind drepturile PayU, descrise în §6 alin. (14) cu cel
puțin 7 (șapte) zile calendaristice înainte de transmiterea notificării de reziliere a Contractului de Credit. În cazul în care
creanța continuă să fie restantă, notificarea descrisă în teza precedentă va fi transmisă din nou cu cel puțin 3 (trei) zile
calendaristice înainte de transmiterea notificării de reziliere a Contractului de Credit.
====
Pe scurt, da plătești penalizări. Și încă ceva, ce nu scrie acolo: te razi pe bot să mai ți se aprobe vreodată o astfel de plată.

| Wr3nch a răspuns:

Sau esti baiat destept si iti lasi banii de rara si nu te incurci.

| carevaescu a răspuns:

Citește contractul. Acolo vei găsi detaliile aferente întârzierei plății.
De regulă există o penalizare calculată ca o suma fixă+un procent din sumă. Dar sunt și excepții. Cum ziceam, citește contractul.

| Trixt3r a răspuns:

Poți încerca sa suni la banca și sa întrebi dacă-i posibila o amânare de plata pentru 5 zile.

în funcție de contract, dacă întârzii cu plata ratei o să-ți bage comision care depinde tot de contract și care cred ca poate sa te taxeze pentru fiecare zi de întârziere.