| nda a întrebat:

Am card de BCR si vreau sa scot banii de la un bancomat raiffeisen. Cat o sa ma taxeze? Trei bancomate BCR in oras si toate trei scoase din functiune exact acum cand am eu nevoie.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

0,2 % dar nu mai putin de 2 lei. Iti dau o sugestie: mergi la un magazin cu POS si plateste cumparaturile unor persoane.

| nda explică (pentru Salontanul):

Era 11 noaptea si era inchis peste tot. N-aveam alta solutie decat sa ma duc la un ATM raiffeisen.
1% dar nu mai putin de 15 lei. Acum am gasit asta pe site-ul BCR https://www.bcr.ro/......ane_PF.pdf

| Salontanul a răspuns (pentru nda):

Ala-i comisionul la BCR pentru persoane care au card de la alta banca. Ceea ce ti-am scris eu este comisionul la Raiffeisen pentru persoane care au card la alte banci.

| nda explică (pentru Salontanul):

Mi-a luat 15 lei. BCR-ul iti ia 15 lei daca retragi dintr-un ATM strain.
Scrie asa: "Utilizare ATM alte bănci pentru numerar 1%, min 15 RON"

| Salontanul a răspuns (pentru nda):

De aia n-am avut de aface nici cand cu BCR, BRD si alte banci din astea de 3 lei. Cele mai bune: ING, BT si Raiffeisen! Eu am la BT si daca ma duc sa retrag bani de la alta banca, BT nu-mi ia comision. Doar acea banca imi ia comision.

| CuriousStuff a răspuns:

Inainte sa scoti banii o sa-ti afiseze comisionul si atunci daca nu iti convine poti sa renunti. E un procentaj, difera de la banca la banca, mi se pare ca si BCR ia putin comision si si banca de la care scoti... Poate sa fie destul de maricel, dar exact nu stiu sa-ti zic, eu am scos odata vreo 20 de lei de la un alt bancomant si mi se pare ca mi-a luat 1 leu si ceva, deci putin mai mult de 5%.

| nda explică (pentru CuriousStuff):

Nu scrie nicio suma si niciun procent. Zice ca vei fi taxat cu o suma care e trecuta in contractul incheiat cu banca emitenta a cardului. 15 lei mi-a luat si am scos 50 de lei.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

10% din suma, sper sa spun prostii...

| florinflorescu a răspuns:

2 lei comision.

| Stefancalin1997 a răspuns:

Daca ii scoti pe toti si nu mai ramane nimic pe card te vor taxa la urmatoarea suma care iti va intra pe card in mod normal e undeva pe la 5 lei sau maxim 10, depinde de banca.