| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Pentru cei ce vor sa plece din Romania, imi poate spune cineva situatia tarilor din Europa in functie de nivelul de trai, coruptie, situatia societatilor etc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fii mai concret ca nu putem detalia nivelul economic al tuturor tarilor din Ue. Olanda e o tara buna de emigrat. Nu sunt tigani, toata lumea vb engleza, salariu minim pe economie e maricel

| sierra1 a răspuns:

Răspunsul la cerința ta e o lucrare de doctorat in sine.
Concret, ce vrei să afli?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sierra1):

Unde merita sa traiesti ca aici e jale nu mai exista viitor.

| sierra1 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Covrigi in coda câinilor nu găsăști nicăieri. Oriunde muncești serios îți faci un viitor - e adevarat, pe mai mulți sau mai puțini bani. Identifică la ce ești/poți fi valoros și exploatează asta aici sau aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat despre nivelul de trai, salariile la noi is mici fata de tariile vestice, dar trebuie sa ne gandim ca si preturile difera, alimentele sunt de 3-4 ori mai scumpe(poate is si de mai buna calitate) ca in Romania. +chirira...
Daca e sa facem un calcul pentru strictul necesar nici pe afara nu ajungi cu mult mai bine
Decat daca mergi numa asa pe o perioada scurta in care strangi bani si ii cheltui in tara laughing
Problema principala a emigratiei nu e salariul mic, ci lipsa locuriilor de munca decente (in conditii de sec 21) In foarte multe judete singurul loc de munca este in agricultura :la sapa pe hotare rolling on the floor). Asta este problema principala, lipsa fabriciilor etc