| MirunaSunrise a întrebat:

Pentru cei cu permis!
Unui prieten i s-a luat permisul pe 3 luni dar i s-a dat dovada pe 15 zile. Aceste 15 zile fac parte din acele 3 luni sau dupa terminarea celor 15 zile mai are de stat 3 luni intregi fara permis?
Inca o intrebare, permisul unde vine cand i se inapoiaza in pofida faptului ca permsul nu i s-a luat in orasul in care locuieste? multumesc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cele 15 zile nu fac parte din perioada de suspendare, iar permisul il ridica singurel de pe raza judetului in care a fost emis permisul

| mont a răspuns:

Cele 3 luni se socotesc de la momentul expirarii dovezii. Permisul il recupereaza de la sectia unde are domniciliul. Daca se incadreaza poate da examen de reducere a suspendarii cu 30 de zile.