| marycika a întrebat:

Pentru diagnosticul de spondilita anchilozanta se poate intra in pensie de boala? Am 43 de ani si 25 ani de munca(inclusiv concediile de maternitate)? Mentionez ca acum sunt somera. Daca raspunsul este afirmativ, de unde se "incep" demersurile? Va multumesc.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil, depinde de stadiul bolii si cat de afectate sunt coloana si articulatiile soldurilor. Intreaba-l pe medicul reumatolog care te are in grija si el va sti daca e cazul. El va trebui sa-ti completeze primul o fisa cu care sa incepi demersurile.

mariana
| mariana a răspuns:

Brigaela ti-a dat raspunsul potrivit. Daca gradul de mobilitate a-l coloanei vertebrale si al soldurilor este scazut, medicul care te trateaza- medicul reumatolog-, stie daca te poti sau nu incadra in grad de invaliditate. El trebuie sa faca propunerea care urmeaza a fi aprobata ulterior de Comisia de expertiza medicala.
Multa sanatate si succes.

| EUSIATIT a răspuns:

E f greu normal aceasta boala nu este pe lista bolilor pentru pensionare medicala sp asta pentru ca eu m am pensionat medical acum 6 luni am 51 de ani 30 de ani verchime dar pe alt diagnostic si printre alte boli am si pb cu coloana m au trimis la expertiza la buc si mi au taiat aceasta boala[pb] cu coloana mi au sp ca nu intra la dosar aceste afectiuni. totusi intreaba dar drumul e ffffffffffff lung pina la finalizarea dosarului pentru pensie. iti trebuiesc cel putin 3 internari la intervale de cel putin 2 luni si apoi daca medicul care te trateaza iti face fisa cu tot ce trebuie ...si apoi dosarul daca se aproba la comisie e ok numai sa nu te trimita la expertiza ca e vai de tine. eu am stat 10 zile la buc si m au trecut prin toate filtrele si abia mi au aprobat se face comisie de 6 medici si daca toti iti dau acceptul e ok daca nu .ca acolo nu merge cu daru cum se practica peste tot este f drastic la institutul de expertiza PANDURI iti urez succes mai vb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, actele necesare pensionare, spitalizare acte care sa dovedesca diagnosticul