| anonim_4396 a întrebat:

Pentru eliberare conditionata la o condamnare de 8 luni din care a executat 3 luni si a iesit si la munca si are un castig de 3 saptamani. poate sa i se aprobe? cum se calculeaza? stiu ca trebuie sa execute fractia de 2treimi. dar din 8 luni trebuie sa execute decat 5 luni. asta e intrebarea mea de fapt.sa execute 2treimi din 8 luni pedeapsa initiala sau din 5 luni cat ar trebui sa faca din 8 luni.astept raspuns de la cei care stiu

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa execute jumatate din pedeapsa, respectiv 4 luni si sa aiba castig din munca diferenta pana la 2/3 din pedeapsa, respectiv 40 de zile(8 luni egal cu 240 zile, 2/3 fiind 160 zile iar jumatate 120 zile). Daca are castig de numai 3 saptamani(21 de zile) atunci va trebui sa execute diferenta pana la 2/3 din pedeapsa, respectiv 139 zile. Ti-am raspuns luand in considerare luna de 30 zile, daca stii exact cand a inceput pedeapsa poti calcula exact numarul de zile de la 8 luni, tinand seama ca ultima zi de inchisoare, daca ar face toate cele 8 luni, ar fi in data anterioara celei in care a inceput executarea.
Ti-am mai raspuns la aceasta intrebare si am dat si prevederea din Codul Penal. Numai bine!

3 răspunsuri:
| TRANSVERSAL a răspuns:

A fost inchis pe data de 4 decembrie 2011

| Ioandelasal a răspuns (pentru TRANSVERSAL):

Incepand executarea pe 4 decembrie face 8 luni pana pe 3 august 2012 inclusiv si ar urma sa fie eliberat pe 4 dimineata. Pana atunci sunt 244 zile si 2/3 reprezinta 163 zile. Scazand din acestea 21 zile rezulta ca trebuie sa faca 142 zile (daca nu mai castiga zile din munca) pana cand ar putea beneficia de liberare conditionata. Acest termen s-ar implini pe 22 aprilie 2012. Daca mai castiga acelea se scad si ar putea beneficia de liberare conditionata mai repede dar nu inainte de a executa jumatate din pedeapsa, oricate zile ar castiga prin munca. Jumatate din pedeapsa ar fi 122 zile, care s-ar implini pe 3 aprilie 2012.

| TRANSVERSAL a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc.enorm