| anonim_4396 a întrebat:

Pentru studentii fara venit, trebuie facuta acea cerere pentru CAS in fiecare an? Sau sunt asigurata pe numarul de ani trecuti pe acea cerere? Am fost informata ca pe 5 ani, dar trecusera cele de acolo si anii trecuti incepand cu 2008, si nu inteleg de ce. Ma poate lamuri cineva care a trecut prin asa ceva? Multumesc.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În FIECARE an TREBUIE să mergi la CAS pentru acea Adeverinţă!

Iar respectiva Adeverinţă este valabilă DOAR până la ÎNCEPUTUL anului universitar următor/nou - după care TREBUIE să ceri o altă Adeverinţă de student + Declaraţie notarială că NU ai venituri, cu care mergi IAR la CAS pentru o nouă Adeverinţă!

Adeverinţa de la CAS trebuie dusă la medicul de familie.
Preferabil să-ţi faci şi tu o copie xerox ( de rezervă ).

Deci, dacă în 2008 ai avut o astfel de Adeverinţă de la CAS ( pentru anul universitar 2008-2009 ), aceea este valabilă DOAR până în octombrie 2009...

Toate cele bune.