| anonim_4396 a întrebat:

Pentru studentii fara venit, trebuie facuta acea cerere pentru CAS in fiecare an? Sau sunt asigurata pe numarul de ani trecuti pe cerere? Am fost informata ca pe 5 ani, dar trecusera cele de acolo si anii trecuti incepand cu 2008, si nu inteleg de ce. Ma poate lamuri cineva care a trecut prin asa ceva? Multumesc.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, trebuie sa faci cererea pentru eliberarea adeverintei de asigurat CAS in fiecare an pana la finalizarea studiilor. Aceasta, pentru ca adeverinta de asigurat eliberata de CAS are valabilitate pe durata unui singur an universitar ( oct. 2013 - septembrie 2014).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu, daca esti studenta, nu ai alte venituri si ai sub 26 ani nu e nevoie de nicio cerere, esti asigurata din oficiu

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si eu stiam asta, dar s-a schimbat legea