| Rasis a întrebat:

Pescarusii au drepturi? (dau funda)

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Au dreptul sa nu spuna nimic ...altfel tot ce vor spune poate fi folosit impotriva lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt protejati de lege si nu ai voie sa-i ranesti sau omori.

| Zuzu1991 a răspuns:

Chmod 666 perscaus*
uite, le-am dat drepturi big grin
(comanda Unix/Linux care face fisierele sa fie complet accesibile de oricine)

acum pe bune, nu am auzit decat legi generale (legile pentru vanatoare) si nimic explicit in legatura cu pescarusii, mai ales ca nu sunt putini si sunt destul de naspa... deci nu sunt specie protejata
totusi, (inca odata legile vanatorii) nu ai voie sa vanezi/pescuiesti NICAIERI fara permis, iar permis-ul spune exact ce, unde si cand ai voie sa pescuiesti/vanezi