| Abracdabra a întrebat:

Plangere penala. Un individ mi-a facut o plangere penala si politia nu imi acorda acces la continutul plangerii sau la probele depuse in lipsa unui avocat. Exista vreo procedura legala prin care sa am acces la continutul plangerii inainte de a da declaratie?
Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu procedeaza corect si nici macar legal.
De regula este dreptul celui invinuit sa cunoasca pentru ce este invinuit si probele in favoarea invinuirii, chiar daca nu are avocat.
N-ai spus varsta si nici invinuirea, fiindca exista exceptii de la regula, in cazul minorului si cand este obligatorie asistenta unui avocat.
Daca nu sunt aceste exceptii si nu rezolvi prin reclamatie la seful politiei te poti adresa Parchetului de pe langa judecatoria de care apartine organul de politie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cerere.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

O poti face prin intermediul unei cereri de acces la informații, care poate fi depusă la poliție sau la instanța de judecată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi suna a magarie, nu ti-au spus nici despre ce e vorba?