| MarieBGossipGirl a întrebat:

Please Help! Cine sunt cei carora le datoram faptul ca avem o patrie?
P.S.: Va rog scurt, clar si cuprinzator. Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| schlau a răspuns:

Daca te referi la Romania propriu-zisa, le-o datoram lui Cuza, Carol 1 si Ferdinand 1. Daca te referi la pamantul romanesc, le-o datoram tuturor voievozilor romani. Funda?

3 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Oamenii cu coloana,ce nu au suportat papuc unguresc,nemtesc, turcesc sau rusesc, care au murit pe fronturi, de la Tatra, pana la Odessa si Don.Si de fapt, am fost o patrie, deoarece exista doua Romanii, sau chiar mai multe.Si regii (nu le zic voievozi, pentru mine sunt regi) care au marsaluit pe campuri cu 50.000 de oameni in spate sa apere o bucata de pamant, sau in Alba-Iulia, drapati in glorie.Genul acela de oameni care merita pusi pe icoane cu adevarat sfinte.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Aceia draga mea sunt impacati cu duhul...cum ar veni adica se odihnesc pentru eternitate, pune mana si citeste despre voievozii tarii romanesti si unirea acesteia dar nu dintr-o carte de istorie de la scoala(ca alea-s mari porcarii) mai degraba cauti pe net tot ce ai nevoie sa stii

| DragosConstantin a răspuns:

Voievozii care si-au dat viata pentru aceasta tara, iar noi prin faptele noastre ne batem joc de ea...e ca si cum i-am scuipa in fata pe cei carora le datoram totul.