| nikyreed a întrebat:

Poate cineva va rog sa-mi explice la istoriecu razboiul rusi-turs, Marea unire, Anexarea Basarabiei de catre URSS ...formarea RASSM
si RSSM...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune ce nelamuriri ai, cine crezi ca iti va scrie toate lectiile?laughing

| nikyreed explică (pentru anonim_4396):

Am inteles ca dupa Romania a cedat Basarbia URSS ca sa nu o atace ca altfel nu va rezista
razboiului apoi a fost numit RSSM (cred )mai departe...cum s- format RASSM

| anonim_4396 a răspuns (pentru nikyreed):

RASSM - A fost o regiune autonoma ce cuprindea Transnistria (care e in R. Moldova de astazi, dar si astazi sunt probleme legate de secesiune).
Nu a existat un razboi legat de ea.
RSSM - denumirea Basarabiei anexata de URSS pana la independeta din 1991.
Razboiul s-a numit '' Al Doilea Razboi Mondial''.

| Pikachūﯰ a răspuns:

"istoriecu"?