| nikyreed a întrebat:

Poate cineva sa-mi explice ca sa inteleg cum a avut loc razboiul ruso-turc, marea unire, formarea rssm si rssam, si Moldovei. va roog

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna rssm si rssam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razboiul de independenta (ruso-romano-turc-) a avut loc intre 1877-1878 ca urmare a dorintei rusilor de revansa dupa infrangerea din Razboiul Crimeii (1856), iar noi am prins momentul oportun pentru a ne declara independenta fata de Imperiul Otoman, declaratia de independeta a citit-o M. Kogalniceanu pe 9 mai 1877, iar o zi mai tarziu a fost promulgata.
Marea Unire a venit ca urmarea situatiei favorabile in care ne aflam la sfarsitul Primului Razboi Mondial, pe care l-am incheiat de partea ANTANTEI, e mai mult de povestit aici, sugerez sa cauti pe internet.