| RandyOrtonRKO a întrebat:

Poate o persoana cu handicap sa inmatriculeze o masina, gratis? adica este scutit de aceea taxa de inmatriculare?
Urgentt @@

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa inmatriculeze fara plata timbrului de mediu dar numai o masina adaptata handicapului sau, nu poate inmatricula fara taxa o masina normala.

| sonya a răspuns:

Buna,

Din ce am citit eu, doar in cazul in care masina este modificata si adaptata pentru persoana cu handicap locomotor. Nu stiu daca in acest moment poti fi scutit de taxa de imatriculare si pentru alte tipuri de handicap.

Pa, pa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de gradul de handicap.
Aici ai detalii egeaz.net/legea-448-2006/

| ChrissD a răspuns:

Nu cred ca poate pentru ca trebuie si ea sa plateasca

| ionutalex13 a răspuns:

Scutire la plata impozitului pe mijloace de transport se acorda persoanelor cu handicap locomotor pentru un singur mijloc de transport adaptat handicapului.

| sonya a răspuns (pentru ionutalex13):

Impozitul nu are nici o treaba cu taxa de imatriculare. Sunt doua lucruri diferite. Ca persoana cu handicap, esti scutit de impozit pentru masina, indiferent de handicapul avut.