| laryedy a întrebat:

Poate o persoana juridica sa aiba drept de superficie pentru o cladire care este amplasata pe terenul ce apartine Consiliului Local sau Primariei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate. Dreptul de superficie inseamna dreptul de proprietate asupra unor constructii facute pe terenul altuia, teren asupra caruia proprietarul constructiei are un drept de folosinta. Nu are importanta daca superficiarul este o persoana fizica ori juridica. Numai bine!

| a1doru a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca constructia este facuta fara acordul proprietarului de drept al terenului, ce se intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru a1doru):

In acest caz proprietarul terenului are dreptul sa ceara demolarea constructiei.

3 răspunsuri:
| degetel8776 a răspuns:

Pai la mine in tara nu. dar in Romania cred ca nu.