| anonim_4396 a întrebat:

Am facut ceva si regret, va rog nu ma criticati, stiu ca am fost un mare prost si am gresit, nu stiu ce a fost in capul meu.
In urma cu o saptamana eram intr-un grup cu vreo 2 prieteni.
Unul dintre ei a bagat pe cineva in grup si eu cu un prieten sa-i spunem Alin, am inceput sa-l injuram pe tipul pe care l-a bagat in grup, sa-i spunem Ady, mai mult eu l-am injurat.
Eu l-am injurat pe Ady, el m-a injurat pe mine, apoi Alin mi-a trimis vreo 3-4 gif-uri cu Ady, nu poze nud sau alt ceva, dupa care eu am inceput sa-mi bat joc de Ady.
In grupul acela dupa cum bine stiti, am spus ca eram cu 2 prieteni, unul dintre ei ( nu Alin ) l-a jignit si el pe Ady de vreo 2 ori, apoi nu cred ca a mai scris nimic.
Ady mi-a dat mesaj in privat si m-a intrebat de ce m-am luat de el, la care eu, ca ultimul prost, am raspuns cu cateva insulte.
Ady asta i-a dat si lui Alin mesaj si i-a spus ca ii arata tot mamei sale, iar Alin a inceput sa rada si l-a jignit de vreo 2 ori, iar apoi Alin mi-a spus in privat sa-l mint ca-i dau nr pe site-uri, am intrat pe publi24 si pe un site xxx... Si am dat inspect element, la anuntul de pe publi, in loc de nr celui ce a postat anuntul, am editat sa fie nr lui Ady, doar eu puteam vedea numarul lui, iar pe site-ul xxx, am pus la titlu numarul si numele lui Ady, (toate chestiile astea erau fake, doar mie imi aparea asa pana dadeam refresh la pagina), apoi i-am trimis poza.
Ady asta m-a crezut, si mi-a spus sa incetez, la care eu ( asta a fost cea mai mare prostie ) i-am spus in gluma "Daca vrei sa te las in pace da-mi poze cu p*** ta..." dupa ceva timp i-am trimis lui Ady o inregistrare de pe Youtube in care era cineva care ameninta, spunandu-i ca este unchiul lui Alin, si ca Alin este nepotul lui Adrian Beleaua laughing Doar vorbe in vant.
Dupa vreo 4 zile de la acea intamplare, n-am mai avut nici un fel de contact cu Ady, si aflu de la Alin, care era in scoala cu el ( eu stau in alt oras ), ca mama lui Ady a facut plangere ( nu stiu sigur 100% daca a facut ), dar Ady asa i-a spus lui Alin, iar dupa a venit directoarea care a chemat politia.
Directoarea l-a intrebat pe Alin de ce ne-am luat de el, iar Alin a spus ca era doar o farsa si chestii d-astea, l-a intrebat de unde ma cunoaste, si a spus ca de pe un joc video... ( chiar asa era, scopul meu nu era sa-l demoralizez, am aflat ca voia si el sa se injure cu mine, nu stiu daca era adevarat, nu credeam ca o sa se ajunga atat de departe )
Dupa toate cele auzite, directoarea i-a luat telefonul lui Ady, si de aici nu se mai stie nimic.
Cand am aflat asta, i-am dat mesaj lui Ady si i-am aratat vreo 3 poze in care Alin imi spunea sa il mai injur si sa il mint ca ii dau nr pe site-uri, cerandu-mi scuze pentru toate cele facute, spunandu-i ca nu i-am dat numarul pe nici un site, si ca pozele au fost fake, facute in inspect element, iar inregistrarea a fost de pe Youtube, dupa care i-am mai spus ca nu trebuia sa ne ia in serios, ca avem 14-15 ani (El credea ca sunt un traficant, sau alte prostii de genul happy ) mesajul i l-am trimis miercuri sau joi.
Nici pana azi nu mi-a dat seen la mesaj, deci telefonul sigur nu e la el, posibil sa fie la directoare sau la politie...

Intrebarea mea este ce se poate intampla? Voi primi amenda?
Daca facea maica-sa plangere penala, pana acum nu trebuia sa ma contacteze politia? Daca a facut plangere, putea sa renunte la ea dupa 2-3 zile? Am auzit ca poti sa renunti dupa maxim o zi.
Explicati-mi cum sta treaba, deci se face ancheta pe cazul acesta? Poate renunta la ancheta? Chiar nu stiu cum sta treaba.

Ce mi se poate intampla? Amenda de cate sute de lei poate sa fie?
Eu nu sunt asa, adica sa amenint sau sa bat... Ce i-am spus lui erau doar vorbe in vant, toate mesajele si pozele erau fake, totul era doar o gluma foarte, foarte proasta, dar el a luat totul in serios.
Din cate am citit pe internet, cel mai bine e sa ignori persoanele de genul si sa le dai block, daca nu inceteaza, trebuie sa le faci reclamatie si sa ai si niste dovezi, dar el nu mi-a dat block si nu m-a ignorat.
Pe whatsapp i-am trimis toate mesajele, pe aceasta aplicatie l-am hartuit...
Astept raspunsuri va rog...

Ps am postat de pe contul lui Relu pentru ca nu am primit confirmare pe e-mail cand mi-am facut contul.

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca Politia ia in serios toate amenintarile tale si cerinta ta de poze cu organul lui, ai incurcat-o, ca exista si centre de corectie juvenila (puscarie pentru copii) unde poti fii inchis, cand faci prostii mari.
In orice caz, ai merita o bataie buna de la unul din tatici, al tau sau al lui, ca sa nu te mai comporti ca un golan si sa nu mai ameninti pe nimeni, ca nu-i normal.
Cat priveste contactarea ta, ar trebui sa stii ca, sambata si duminica nu se lucreaza in Politie, decat pentru cazuri majore de accidente mortale, jafuri si alte chestii urgente, tu mai poti astepta, pana luni sau marti, cand vor verifica plangerea si dispune investigarea ei.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Violleta2022):

La "puscaria pentru copii" 100% nu o sa ajung, n-am eu treaba cu asta.
In afara de asta ce pot patii? Si el m-a injurat, si nu sunt singurul implicat, Alin mi-a dat pozele cu el, el mi-a spus ce sa-i zic, el a venit cu ideea sa-i dau nr pe net, sa-l injur, etc... Asta hartuit trebuia sa imi dea block, nu sa ma injure si el... Pot scapa fara sa patesc nimic? Fara sa fie contactat vreun parinte si tot asa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Daca esti fraier si altul face crima cu mana ta, atunci plateti cu varf si idnesat tu.
Din pacate, dupa cum spuneam, exista si puscarie pentru minori si ca vrei sa nu, poti ajunge acolo si pentru lucruri minore.
Dar cand ajungi sa pui poze nud pe internet cu corpul cuiva, in interes de santaj sau vanzare, atunci nu mai este joaca, este treaba serioasa cu implicatii legale serioase.

| Crackman a răspuns:

Bai mane esti minor.
Nu ai dat in el... deci cwl mai mult posibil este o amenda de 200 lei.
In fine, ca fapt divers orice om xare se dez renunta la glumele proaste sau injuraturi.Acum ai 15 ani o sa mai ai 5 ani de copt

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Crackman):

Si care e procedeul prin care pot primii amenda? Imi suna parintii? Vine la usa mea?
Si daca nu primesc amenda ce se intampla? Imi vor contacta parintii? Nu vreau sa afle si ei ce am facut...

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

Ce dacă e minor? Se răspunde penal de la 14 ani.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce pot sa patesc? Pot scapa nepedepsit?

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Stai chill or sa vina psihologi/psihiatrii la tine daca a fost prima data cand te-au prins. Eu inainte de legea asta am trollat 24/7 cu nume de mame si numere puse pe bune pe OLX si alte magarii. Ideea principala e sa nu mai faci neprotejat. VPN+Tor+Linux+Cont fals+nu mai da date personale precum nume sau alte lucruri.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eram pe whatsapp, ala nu e cu cont, ala e cu numar de telefon., daca nu ai 14 ani impliniti nu raspunzi penal, eu am 15...

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Atunci regreta si nu mai face... Invata sa cumperi numar din app-ul TalkU (e 5$ unu de USA dar iti faci treaba cu el) si nu mai da SMS-uri normal, foloseste or TalkU or orice alta alternativa... o sa apara ca au primit de la InfoMesaj, SMS etc. (depinde ce operator au ei)

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai acum? Deci si tu te tineai de d-astea? rolling on the floor)) Acum mi-e sa nu imi contacteze parintii sau sa primesc ceva, si da regret.
Daca ii contacteaza ce fac? Am sfeclit-o.

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Da eu si acum fac troll doar ca mai aproape de limitele bunului simt. Am 18 ani. Trollez mai nou pe-astia care n-au vazut Infinity War si la un moment dat am spamat fiecare postare de pe o pagina cu filmul rezumat laughing

| Lostlyric a răspuns:

Ce ti-as trage o mama de bataie, copile! Si apoi te-as lega de pat si te-as pune sa vizionezi Trinitas toata ziua.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Legat de pat, cu ochii-n Trinitas TV, pentru o zi intreaga?! Nenica, asta este pentru Protectia Copilului. Sau de pictat, intr-un coltisor, pe Catedrala Mantuirii Neamului, la sectorul "martiri".

| Lostlyric a răspuns (pentru JackR):

Am dus fantezia prea departe, intr-adevar. Dar o palma peste potir tot ar merita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aoleo eu am dat crawl cu HTTrack unui site de-ala si i-am trimis unuia pe wapp fiecare fisier video si s-a luat maicasa de el ca avea prostii in tel si n-am patit nimic naiba de 3 ani de cand i-am facut. Esti minor si esti prost nu-ti face nimeni nimic.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ti-a facut plangere ceva?

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Cum sa nu. De-aia cand faci troll nu-ti da identitatea. Nici nu i-a bagat in seama laughing

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si chiar nu ai patit nimic? Doar e vorba de o plangere penala, aveau nr tau puteau sa te descopere foarte usor laughing

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce am facut eu se numeste cyber bully si l-am si hartuit sexual, ca i-am cerut poze cu scula rolling on the floor... Asta cred ca se sanctioneaza.

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Nu aveau numar laughing Doar ID skype si chiar daca se afla IP pe vremea aia eu aveam UnlimitedVPN cumparat tongue

| SkandallKamataru a răspuns:

N-am probleme, l-am injurat doar din lipsa de ocupatie si pentru ca am auzit ca a zis si el ceva de mine.
In mod normal nu fac d-astea big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Daca in mod normal nu faci asta si acum din ocupatie de timp ai ajuns sa injurii pe oricine online si sa creezi conturi pornogarfice, in scop de defainare, injosire sau vanzare pe piata neagra, sau cine stie ce scopuri stiute doar de tine, atunci ai probleme grave la creieras baiete!
Roaga-te bunului Dumnezue ca parintii lui sa nu ia actiune, ca poti ajunge dupa gratii, fara sa glumesc!

Stiu un caz similar unde parintii au cazut de acord pana la urma sa renunte la acuzati, dar parintii baiatului acuzat au platit multe zeci de mii de dolari, ca parintii copilului defaimat sa nu mearga mai departe cu acuzarea si sa le bage copilul dupa gratii, dintr-o prostie, la fel ca a ta. Nu, nu glumesc, chiar spun serios ca imp-licatiile sunt dezastruoase pentru tine, mai ales daca copilul ala are istoricul la tot ce i-ai scris, toate pozele, contul respectiv si restul.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Violleta2022):

Cine a ajuns sa puna poze pe net si a facut conturi false? Aberezi.
Am spus ca am intrat pe site-uri, am dat inspect element.
Adica am selectat titlul, si l-am editat sa para incat chiar l-as fi dat, dar in realitate nu a fost postat, doar eu vedeam chestia asta.
Si de unde ai scos aia cu pozele nud? Nu erau poze nud si nu am pus pe internet, i le-am trimis tot lui si radeam de el. Vrei sa-ti dau un exemplu de inspect element?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Uite aici ceea ce ai scris si te incrimeaza, mai ales ca ai trimis poza cu contul facut in numele acelui baiat:
Furt calificat de identitate, postarea pe site-uri pornografice in scopul defaimarii samd... ar putea fi cateva din acuzatiile care te vor trimite direct in Puscaria Juvenila.
Uite aici ce ai declarat mai sus:
"Am intrat pe publi24 si pe un site xxx... Si am dat inspect element, la anuntul de pe publi, in loc de nr celui ce a postat anuntul, am editat sa fie nr lui Ady, doar eu puteam vedea numarul lui, iar pe site-ul xxx, am pus la titlu numarul si numele lui Ady, (toate chestiile astea erau fake, doar mie imi aparea asa pana dadeam refresh la pagina), apoi i-am trimis poza".

In tara noastra, conform Codului Penal, minorii care nu au implinit 14 ani nu raspund penal.
Cei cu varste cuprinse intre 14 si 16 ani raspund penal, numai daca se dovedeste ca au savarsit fapta cu discernamant.
Minorii care au implinit 16 ani raspund penal, cu exceptia cazului cand se dovedeste ca nu au avut ratiune.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am facut nici un cont si nu am postat in numele lui.
A fost doar inspect element si ti-am dat si un exemplu.
Deci am intrat pe acele site-uri, am editat sa para ca e numarul lui la titlul sau anunturile postarilor, apoi i-am trimis poza pe whatsapp.
Asta nu e furt de identitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Mai baitel, "inspect element" stii ca ai facut tu, dar copilului aluia i-ai trimis imagine/poza cu contul facut in numele lui, asa-i?
Daca da, atunci te-ai incriminat singur!
Roaga-te sa nu se ajunga la Politie, ca ai sfeclit-o si chiar nu glumesc.
Am sa te las acum, vad ca esti prea incapatant sau incapabils a pricepi, ca ceea ce ai facut este extrem de rau si te poate costa libertatea.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce cont facut in numele lui? De unde ai scos-o si p-asta cu contul?
I-am trimis pozele pe whatsapp, o aplicatie pentru telefon pe care o poti utiliza doar folosindu-ti propriul numar de telefon, nu m-am dat drept el si nu am facut nici un cont in numele lui.
Despre ce vorbim aici? Cum sa ma coste libertatea? rolling on the floor Ieri si-a recuperat telefonul si am inteles ca nu mi-a facut maica-sa plangere.
Daca mai trece si saptamana asta fara sa ma contacteze vreun politist sau sa vina la mine la usa, am scapat.
Joi a chemat directoarea, azi e marti, sambata si duminica nu cred ca se ocupa cu d-astea.
Nu m-au contactat nici joi, nici vineri, nici ieri, si nici azi, deci e mica sansa sa se mai intample ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Felicitari! Data viitoare ai grija, poate nu esti la fel de norocos!

| TroubleInParadise a răspuns:

Te-ai gandit sa o contactezi pe mama lui Ady? Nu stiu ce sa zic. Vorbeste cu ea si cere-ti scuze si poate retrage plangerea! Macar contacteaz-o sa vezi daca ti-a dat plangere

| SkandallKamataru a răspuns (pentru TroubleInParadise):

Nu am cum s-o contactez, nici nu suntem din acelasi oras si n-am de unde sa fac rost de nr ei, nu stiu nimic despre tipul pe care l-am injurat.