| matrix100 a întrebat:

Au fost cazuri de oameni care s-au filmat cand mergeau pe autostrada cu viteza foarte mare si si-au pus videoclipurile pe Facebook. Politia a intrat in actiune, i-a cautat si i-a amendat. In era tehnologiei in care traim exista telefoane cu camere video performante. Daca filmez 2 politisti care parcheaza masina la 3 metri de trecerea de pietoni sa isi ia covrigi, sau o masina de politie care nefiind in misiune depaseste pe linia continua unde pot sa trimit filmarile ca acesti politisti care nu sunt mai presus de lege sa fie sanctionati? Ar avea vreo sansa de izbanda initiativa asta? Sau putem sa ne impacam cu ideea ca traim intr-o tara ca Romania?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Esti in Romania, sa fim seriosi... Te trezesti cu ei la poarta si te ameninta ca ultimii interlopi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa trimiti filmarile dar nu stiu in ce masura vor fi folosite pentru sanctionarea celor vinovati, asa cum ar fi normal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La politie si la presa. Au fost cazuri cand au avut castig astfel de acțiuni

| Dana2103 a răspuns:

Schimbarea incepe cu noi. Si autoritatile se supun aceleiasi legi.

| nicu991 a răspuns:

Dupa mine, echipajul de politie poate sa opreasca unde doreste. Daca ar avea o solicitare asta ar insemna ca trebuie intai sa mearga sa-si parcheze masina regulamentar si numai apoi sa se ocupe de interventia la care au fost solicitati.
Cu partea a doua nu sunt de acord, faptul ca profita de statutul pe care-l au sa se deplaseze cu masinile de serviciu dupa bunul plac atunci cand nu sunt in misiune. Desi ar putea sustine ca erau in misiune si nu le-a functionat sistemul de avertizare luminos/ sonor la momentul respectiv in cazul in care i-ar trage cineva la raspundere.