| Prezidentul a întrebat:

Politistii au voie sa isi faca PFA? Daca da, cum, in ce caz. Va rog cat mai explicit.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca nu le este interzis expres prin legea privind sttutul cadrelor militare.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au voie, le este interzis prin L.360/2002, privind Statutul politistului, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.45.(1) Poliţistului îi este interzis:
  g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activităţi de comerţ ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, cu excepţia calităţii de acţionar;
  h) să exercite activităţi cu scop lucrativ de natură să lezeze onoarea şi demnitatea poliţistului sau a instituţiei din care face parte;
  i) să deţină orice altă funcţie publică sau privată pentru care este retribuit, cu excepţia funcţiilor didactice din cadrul instituţiilor de învăţământ, a activităţilor de cercetare ştiinţifică şi creaţie literar-artistică."

| Prezidentul explică (pentru Ioandelasal):

Dar militarii de ce au voie?

| Prezidentul explică (pentru Ioandelasal):

Nu mi se pare corect... Parca suntem in comunism.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Prezidentul):

Unde-i lege, nu-i tocmeala si "Dura lex, sed lex!"
P.S. Ce intrebare ai pus si ce raspuns l-ai declarat castigator!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Prezidentul):

Fiindca nu le este interzis expres prin legea privind sttutul cadrelor militare.