| Mariushgv a întrebat:

Politistii de la ordine publica pot sa intre si ei intr-o ancheta de trafic de droguri? Ma refer sa interogheze sau alte lucruri?

Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Pai ai idee de ce se cheama ordine publica, pentru ca se ocupa doar cu asta happy

3 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Nu, nu pot.
Daca vrei asta, mergi la DIICOT, Antidrog, Investigatii Criminale etc.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Normal cred că ar fi să se legalizeze consumul de droguri şi fiecare om să primească de la autorităţi detalii scrise despre riscurile ce şi le asumă şi gata, se percepe tva la vânzare...

Dacă la oameni le plac drogurile asta e nu-i obliga cineva să cumpere/consume droguri dacă sunt slabi asta e, mie mi se pare atitudinea autorităţilor abuziva şi crează mai multe probleme decât rezolvă!

Nu cred că e normal să-i bage la închisoare pentru că ar distruge viaţa consumatorilor deoarece nu-i obliga pe consumatori cu forţa să consume, consuma pentru că sunt oameni slabi şi punct.

Şi oameni politici, judecătorii, preoţi etc distrug viaţa poate mai mult ca traficanţii iar aceştia distrug viaţa cu forţa, minciună, înşelăciune etc nu prin vânzare neforţată!

| De3ox a răspuns:

Art. 6
e) disponibilitatea – presupune interventia politistului în orice situatie în care ia cunostinta despre atingerea adusa vreuneia dintre valorile aparate de lege, indiferent de momentul constatarii acesteia, capacitatea de a asculta si de a rezolva problemele celor aflati în dificultate ori de a îndruma catre alte autoritati cazurile care se situeaza în afara competentei ori atributiilor sale;
Asadar, bine înțeles ca pot intra în orice ancheta, sunt obligați de lege sa apere drepturile omului și respecte constituția.
De exemplu, dacă trece un traficat de droguri cu pachetele de droguri vizibile pe lângă un polițist de la ordine publica și el îl vede, ce spune polițistul, nu domne' eu nu ma bag ca nu sunt de meserie, sa vina aia care se ocupa de caz sa îl întrebe ce face cu ele...