| DangerF a întrebat:

Cu ce se ocupa politistii de la ordine publica fata de cei de la rutiera?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Politia rutiera se ocupa cu dirijarea si supravegherea circulatiei rutiere.
Politia de ordine publica se ocupa cu supravegherea comportamentului populatiei.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Denumirea lor spune clar. Dar e greu pentru tine sa intelegi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate e doar impresia mea, dar numele zice absolut tot.

| Celcestietot a răspuns:

Rutiera se ocupa doar cu urmarile autovehiculului (ex: accidente auto), iar ordinea publica cu tot ce tine de oameni (audieri, invitatii la secite etc).

| Brizbriz a răspuns:

Aia de la rutiera aplica "nu-i batuta ca la noi" pe drumurile publice
ceilalti... oriunde

| mi25 a răspuns:

Compartimentul se numeste "De paza si orine publica". Titulatura spune tot, daca analizezi.
Politia rutiera se ocupa cu disciplina in circulatie.