| anonim_4396 a întrebat:

Pot calatori in alta tara cu buletin provizoriu? Am auzit ca ti-l elibereaza in 2 ore

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti calatori in strainatate cu carte de identitate provizorie.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.6.(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate sunt următoarele:
  a) paşaport diplomatic;
  b) paşaport de serviciu;
  c) paşaport diplomatic electronic;
  d) paşaport de serviciu electronic;
  e) paşaport simplu;
  f) paşaport simplu electronic;
  g) paşaport simplu temporar;
  h) titlu de călătorie.
ART. 6^1.(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."

3 răspunsuri:
| ro74florin a răspuns:

Nu

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

;]]]] depinde pe unde treci vama.

| NGheorghe a răspuns:

Nu poți, însă cu buletin provizoriu poti sa îți faci pașaport valabil un an, ți-l eliberează tot in 2 ore.