| Danieldan1 a întrebat:

Pot conduce un scuter de 49cc in sat? Am 14 ani, imi face cineva ceva daca ma prinde?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce in mod legal, ai nevoie de permis de conducere cel putin de categoria AM. Daca te prinde vei fi acuzat de conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti.
conducerea fara permis e o infractiune si se pedepseste cu inchisoara... in cazul tau avand doar 14 ani cel care ti a incredintat scuterul o imbulineaza cel mai tare

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Chiar daca esti minor raspunzi penal ca si un major daca se dovedeste ca ai discernamant, Art. 114 dn Codul Penal.