Întrebare recomandată | WeAreSmart a întrebat:

Pot depune juramintul pentru obtinerea cetateniei romane la
Consulatul General al Romaniei de la Bologna?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, avand in vedere prevederile L.21/1991, republicata in 2010, citez:
"(6) Persoana care a obţinut cetăţenia română în condiţiile prevăzute la art. 10 şi 11, cu menţinerea domiciliului în străinătate, va depune jurământul de credinţă în faţa şefului misiunii diplomatice sau al oficiului consular al României din ţara în care domiciliază, în termenul prevăzut la alin. (2). În acest caz, certificatul de cetăţenie română va fi eliberat de şeful misiunii diplomatice sau al oficiului consular respectiv."

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De ce nu dai telefon la consulat ca sa intrebi asta acolo?

| Zoey112 a răspuns:

Este destul de rar sa se aprobe acordarea cetateniei romane unei persoane care nu este rezidenta in Romania
iar pentru rezidentii in Romania depunerea juramantului se face la Bucuresti
http://cetatenie.just.ro/depunerea-juramantului/
poate mai gasesti informatii aici