| contesa a întrebat:

Pot face asigurare la o masina cu numere de Spania, aici in Romania. pe o perioada de 6 luni?
(am auzit ca se poate face doar Casco pentru avarii valabil pe teritoriul RO)

2 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Nu sunt un cunoscator in ale asigurarilor, dar din cate stiu pentru o masina inmatriculata in alta tara membra UE intri in Romania cu cartea verde, nu? Aceasta carte verde inseamna ca toate hangaralele dupa vreun accident se platesc in tara de inmatriculare a masinii pe baza unor conventii intre state. Deci in afara de CASCO nu prea vad cum poti sa asiguri masina.

| cristi27 a răspuns:

Poti face doar Casco pentru avarii, eu am avut pana acum 2 luni un opel vectra, motor de 1.6,din 1998 si alta vasigurare nu am putut sa ii fac in afara de casco pentru avarii, i-am prelungit numerele in spania cu 400 de euro pe 2 ani, aici in tara ma costa inscrierea 84 de milioane