| Popescu_Luca_2001 a întrebat:

Pot folosi spray ul cu piper in liceu daca-s atacat?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-l poti folosi, deoarece ai comite o infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| tudorvolcano a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci conform legii este interzis și portul de spray paralizant? Știu că folosirea este logic să fie ilegală în spații special amenajate, dar portul e altceva.
Dacă înafara incintei liceului te amenință cineva?
Oricum, din punct de vedere etic o crimă nu este o crimă până nu e dovedită. Atâta timp cât nimeni înafară de proprietar nu știe că e în posesie de obiecte periculoase, nu se întâmplă nimic, cu condiția să nu le arate, nici să le folosească.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citat din legea 61 privind armele: http://www.politisti.ro/......131571.png
Concluzie: folosirea spray-ului este contraventie atata timp cat nu produce leziuni. Cand ai produs leziuni (leziune inseamna mai mult decat o rana. Poate fi si faptul ca omul lesina) intri la infractiune si se pdepseste cu inchisoare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca ai spray sigur ca poti, dar politia foloseste catuse.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, poti. Dar ar trebui sa te interesezi de regulile liceului, e posibi sa fie interzis in incinta liceului. Si daca se dovedeste ca nu ai fost atacat si tu i-ai dat la unul cu spray, sau ti-l fura cineva si da la altii, sau dai in spatiu inchis si afectezi mai multe persoane o sa ai mult mai mult de "suferit" decat ala care isi ia spray in ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce iti e asa de frica de liceu? Banuiesc ca vei fi boboc, crede-ma ca nu e asa rau.

| tudorvolcano a răspuns:

Legal, nu ai voie să folosești spray-uri paralizante în spații special amenajate. Dacă ești amenințat în liceu, cel mai bine stai pe lângă un gardian dacă chiar are cineva cu tine (nu te risca să-i spui ceva unui profesor sau directorului, că riști să ajungi mai rău) și folosești spray paralizant numai înafara liceului.

Totuși, îți dau un sfat : mai bine nu folosi spray-ul paralizant, deoarece nu va opri atacatorul decât temporar, chiar dacă îi dai în ochi. Unii pot pur și simplu să ignore efectul și să sară mai tare la tine. Dacă chiar riști să fii atacat, apucă-te de arte marțiale, ai multe opțiuni : Karate-do Shotokan (personal, cea mai bună recomandare), Judo, Aikido. În arte marțiale înveți și disciplina și respectul, iar cu timpul îți vei dezvolta o filozofie de viață mai bună.

| Cedry2k8 a răspuns:

Du-te la directoare si intreab-o politicos despre asta. Raspunsul probabil va fi nu.
Eu cred ca mai bine previi o problema decat sa o rezolvi. Asa ca stai in banca ta la liceu, nu cauta cearta. Si daca se intampla sa se ia vreunul mai mare de tine si e singur, evita cum poti conflictul. Daca nu poti sa eviti, ori o iei la fuga, ori il rupi in bataie, dar a 2-a zi trebuie sa ai spray-ul sau sa ai pe cineva cu tine.
In principiu daca iti vezi de treaba, si te ai bine cu colegii tai de clasa, nu ai sa patesti nimic.
Pe strada poti sa folosesti spray-ul. Insa doar daca agresorul incepe primul. Daca va fi nevoie sa dai declaratii, spui ca a fost autoaparare si nu vei pati nimic (de aia se si numeste autoaparare)
Cand esti atacat, ti se sparge casa, ti se fura masina, ai voie sa recurgi la violenta pentru a te apara. Stiu pe cineva care a batut 3 baieti care s-au luat de el si nu a patit nimic. Pe unul l-a facut varza, si pe doi dintre ei i-a aruncat in lac. Sper ca ai inteles mesajul meu, asa ca da funda happy

| ØverTheRainbøw a răspuns:

Am avut o discutie cu un politist despre chestia asta mai demult.
A spus ceva de genul ca, nu poate fi folosit in cladiri sau intr-un spatiu public cu mai multe persoane, pentru ca pot fi victime in plus.
Si daca e folosit, trebuie de la o anumita distanta(nu mai stiu exact)

Deci eu zic sa nu faci chestia asta in incita scolii, ca s-ar putea sa-ti faci mai multe probleme..gen sa fi exmatriculat, ca pana la urma ataci o persoana si tu nu poti dovedi ca a fost autoaparare.

Acum e si vina paznicilor ca va lasa sa va rupeti gatul intre voi in scoala

| tudorvolcano a răspuns (pentru ØverTheRainbøw):

Cel mai probabil s-ar alege cu nota scăzută la purtare.
În România nu prea se fac exmatriculări cum se fac în Occident.

| RazvyEnglezu a răspuns:

Da si cu sare.