| 44mon a întrebat:

Pot să elimin un al doilea prenume din buletin?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine schimbarea prenumelui, in sensul eliminarii unuia, doar daca ai motive intemeiate, dintre cele prevazute de lege.
Schimbarea prenumelui se poate face pe 2 căi: pe cale judecătorească, printr-o cerere depusă la judecătoria de domiciliu sau pe cale administrativă conform OG 41/2003, cu md. şi compl. ulterioare, pentru motivele şi cu procedura prevăzută de acest act normativ.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poti sa il tai cu pixul de acolo si nu se mai vede.

In alta ordine de idei, exista unele... conditii care trebuie indeplinite pentru acest proces.
Cum nu ii stim numele si nici situatia ta, cel mai bine ar fi sa vezi daca totul este ok din punctul tau de vedere. Acete conditii se gasesc si pe internet, poti sa le citesti aici de exemplu:
https://www.google.com/......pasii/amp/

| Celcestietot a răspuns:

Da, dar sa ai un motiv bine intemeiat.

| 4ndr33y a răspuns:

Si eu am 2 prenume, mereu ma prezint si semnez acte doar cu 1 din ele, n-am avut niciodata nicio problema.

| Catalin77945 a răspuns:

Da,dar crede-ma o sa faci mai mult rau decat bine asa