| Rombix a întrebat:

Pot sa iau pensie pe caz de boala daca am tulburari psihologice grn tulburare obsesiv compulsiva, depresie si anxietate.In momentul de fata mi-ar fi greu sa lucrez,nu as fi in stare, din cauza problemelor, am 12 clase fara bac, nu am lucrat niciodata.Ce trebuie sa fac ca sa iau pensie pe caz de boala? Ce acte si ce demersuri? M-as incadra? Tulburarea obsesiv compulsiva ma deranjeaza foarte mult, pierd foarte mult timp cu facutul compulsiilor de asta zic ca ls munca n-am sanse sa rezist.Deci,cum pot sa iau pensie pe caz de boala? Ce cerinte trebuie sa indeplinesc? Ce acte si ce demersuri?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai lucrat nu poti lua pensie de invaliditate.
In schim ai putea primi o indemnizatie daca esti incadrat intr-un grad de handicap.
Adreseaza-te comisiei de incadrare in grad de handicap din judetul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Rombix):

Ce ai tu nu sunt probleme psihice serioase si ai putea lucra daca te tratezi.

| Bondarel99 a răspuns:

Pensia e foarte mică. Dacă nu ai lucrat niciodată nu ai de unde sa știi ca nu ai face fata...și dacă poți sa îți iei un job măcar part time salariul va fi mai mare. E ușor sa te dai bătut, depresia și anxietatea sunt foarte comune, nu a împiedicat pe nimeni sa muncească măcar puțin acolo, pot fi ținute in frâu. Chiar și cealaltă tulburare, din contra dacă muncești și ești ocupat nu mai ai timp sa te gândești la toate chestiile alea.
E posibil sa iei pensie dacă ai probleme psihologice grave, in România nu se da așa ceva doar pentru depresie, dacă un medic psihiatru constata ca nu ești apt de munca atunci da. Dar sunt o grămada de formalități.

Răspuns utilizator avertizat