| anonim_4396 a întrebat:

Pot vota maine daca am buletinul care l-am facut la 14 ani? Cand am implinit 18 ani ( in iulie) trebuia sa mi-l schimb dar nu m-am grabit si m-au prins alegerile asa sad. Buletinul e valabil pana anul viitor, pot vota maine in conditiile acestea?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Ma autocorectez cu ce raspuns ti-am dat inainte. Am dat un ochi pe internet si am descoperit acest articol care a intrat in viguare anule trecut http://www.capital.ro/......3610.html.

Mergi duminica la vot si ve vedea exact ce iti vor spune si daca poti vota. Daca nu se poate, ia in calcul de a incepe demersurile de a-ti schimba buletinul in urmatoarele zile.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Din moment ce buletinul este valabil, desigur ca poti vota.

| MihaelaDart a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ma autocorectez cu ce raspuns ti-am dat inainte. Am dat un ochi pe internet si am descoperit acest articol care a intrat in viguare anule trecut http://www.capital.ro/......3610.html.

Mergi duminica la vot si ve vedea exact ce iti vor spune si daca poti vota. Daca nu se poate, ia in calcul de a incepe demersurile de a-ti schimba buletinul in urmatoarele zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e valabil poti vota

| BTWIN a răspuns:

Daca in iulie ai facut 18ani cum naiba sa fie valabil pana la anul? Buletinul facut la 14ani e valabil pana cand faci 18ani...eu am facut 18 in februarie iar cel vechi avea valabilitate pana in februarie nu pana la anul

| anonim_4396 explică (pentru BTWIN):

Cum naiba? Asa cum scrie pe el ca e valabil pana in 3.07. 2015. Nu stii ca ai timp la dispozitie un an de zile sa-ti faci buletinul, dupa ce faci 18 ani, pana sa vina politia la tine la usa? Vorbesc in cunostinta de cauza.

| BTWIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Valabilitatea e scrisa pe buletin si nu se ia dupa cat timp ai tu la dispozitie sa iti schimbi buletinul.Iar perioada aia nu e de 1an.

| anonim_4396 explică (pentru BTWIN):

Deci eu am facut 18 ani pe 3 iulie. Anul asta pe 3 iulie trebuia sa mi-l schimb. Buletinul e valabil pana in 3 iulie 2015. Deci?

| anonim_4396 explică (pentru BTWIN):

Apropo,am putut votawinking.

| mejustme99 a răspuns:

Cred ca da daca este inca valabil.