Întrebare recomandată | AfloareiRazvan a întrebat:

Poti deschide societate comerciala daca lucrezi la stat, dar nu esti angajat al M.A.I. sau M.AP.N?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu conditia sa nu intri in conflict de interese ori sa n-ai incompatibilitati sau interdictii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu concurezi firma la care lucrezi.

| AfloareiRazvan explică (pentru sadrian46):

Adica sa nu intru in conflict de interese cu functia pe care o detin la stat, astfel creand avantaje pentru societatea comerciala?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Nu cu funcția, ci cu afacerea. Exemplu. Dacă la stat făceai covrigi, să nu deschizi o covrigărie a ta privată.

| zilog a răspuns:

Nu ai soție verișori rude bunici matușe tamara!?
da poți dar nu trebuie să faci chestii ce țin de securitate ci mai bine gogoșerie florărie patiseie chestii din astea
am mai vazut politisti cu patiserii

| AfloareiRazvan explică (pentru zilog):

Erau deschise pe numele lor? Eu imi doresc o societate agricola.

| zilog a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Mergi direct la tine la munca la resurse umane si intereseaza-te direct de la persoana care se ocupa in mod oficial cu juridicul si cu resursele umane.
Din punct de vedere legal orice om are voie sa lucreze 8ore + inca maxim 4 ore la alt job cu carte de munca.
cunosc un politist care dimineata lucreaza 8 ore si dupamiaza lucreaza 4 ore la un service auto pentru ca ii place sa fie mecanic.
Am cunoscut o politista din orastie care si lucra si avea patiserie apoi a fost atat de multumita de cat de putin stresat este la patiserie si mi-a spus dupa 2 ani de mers in paralel ca si-a luat fonduri guvernamentale cuptoare noi...
si este foarte multumita
si si-a dat demisia de la politie pentru ca era extraordinar de mult stres acolo
mai ales datorita legilor care nu sunt facute perfect si a birocratiei.
sa sturat de politie si acum este fericita.
job-ul la politie o obosea consuma extraordinar de mult.