| AfloareiRazvan a întrebat:

Impozitul platit pentru veniturile din activitati independente precum bursa se adauga la calculul pentru pensie? Exista conditii prin care nu poti beneficia de pensie in afara de a fi angajat? Planuiesc sa infiintez o societate comerciala, dar vreau sa raman angajat peste limita pensionarii. Intreb pentru mai multe situatii si persoane acum.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are legatura impozitul pe venituri (indiferent ce venituri: salariu, dividende, activitati independente, jocuri de noroc, agricol, cedarea folosintei bunurilor, etc) cu pensia.
Pentru a beneficia de pensie trebuie sa platesti CAS (Contributia de Asigurari Sociale), indiferent este platita din retinerea la sursa (cum este cazul salariului) sau o platesti direct in cazul incheierii unui contract cu Casa de Asigurari Sociale.

| laSoledad a răspuns:

Da, tu platesti impozit pe veniturile obtinute de la bursa. Dar pensiile la romani nu se platesc din impozite. In teoria fiscalitatii gasesti ca pensiile in Romania se platesc din contributii sociale de stat, adica din contributiile pentru pensia publica, iar pensia publica o primesti in functie de cat ai contribuit PANA la varsta legala de pensionare. De muncit poti sa muncesti si dupa varsta de pensionare, dar nu ti se mai pune la pensia publica.

Daca acum si peste cativa ani vei avea o firma la care esti patron, poti primi PENSIE PUBLICA DOAR daca te faci angajat la propria ta firma si iti platesti contributiile sociale pentru pensie (CAS). Altfel, daca doar ramai patron pana la pensie, nu vei mai primi pensie publica pe acesti ani. Dar mai e o solutie - ca din profitul care iti ramane tie sa contribui la o pensie privata, gen ING sau NN.