| ReddY25 a întrebat:

Poți fi amendat dacă bei bere fără alcool? happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti fi amendat, avand in vedere prevederile L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
23) consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice: drumuri publice, parcuri, stadioane şi terenuri sportive, instituţii culturale, săli de spectacole, instituţii sau unităţi economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări, gări şi aeroporturi, de stat şi private, sau alte locuri prevăzute de lege. În incinta acestor locuri publice se pot consuma băuturi alcoolice prin delimitarea unor spaţii special amenajate pentru consumarea băuturilor alcoolice, prin hotărârea conducerilor locurilor publice respective. Sunt exceptate localurile de alimentaţie publică şi turism, cum sunt: restaurante, baruri şi discoteci. În locurile publice enumerate se interzice cu desăvârşire consumul de băuturi alcoolice de către persoanele care nu au împlinit vârsta de 18 ani;"
Nici daca bei bere cu alcool nu poti fi amendat, daca o bei in alte locuri decat cele prevazute.

22 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nici daca bei bere cu alcool nu esti amendat.

| Wr3nch a răspuns (pentru regis):

Daca o bei in parc, pe strada si alte locuri publice care nu is restaurant/bar/club/terasa sau ceva de gen te cam amendeaza.

| suntserios a răspuns (pentru regis):

Daca o bei pe spațiul public sau la volan cam iei amenda

| regis a răspuns (pentru suntserios):

Aia e altceva.

| GabrielGL a răspuns (pentru regis):

Ba da depinde unde, in locurile publice nu ai voie, doar in baruri pub etk.

| GabrielGL a răspuns (pentru regis):

Nu ai o varsta care sa isi de a seama la ce intrebare ce raspuns.

| regis a răspuns (pentru GabrielGL):

Nu chiar, in schimb am o varsta la care am reusit sa invat limba romana, pentru a nu fi nevoit sa presupun ce a vrut sa intrebe autorul. Intelegi matale? Probabil nu, din moment ce nu ai inteles ca si barurile sau puburile sunt locuri publice.

| GabrielGL a răspuns (pentru regis):

Sunt locuri private ce poate avea acces publicul, nu sunt al publicului barurile sunt ale unei persoane private, public def dex////Care aparține unei colectivități umane sau provine de la o asemenea colectivitate; care privește pe toți, la care participă toți. loc privat Care aparține unei persoane ca individ izolat; care este al unei singure persoane; particular; personal; individual. Întreprindere////cauta in legislatie si vezi ca in loc public nu poti bea savura alcoool. offf offf offf

| GabrielGL a răspuns (pentru regis):

Faci parte di acele persone care intra cu masina in tine din vina ta si dupa zice, frate da ce viteza aveai, si cand colo tot tu esti vinovat ca mergi si gandesti ca un bezmetic, lasa ca e bine sa maresca taxele si impozitele la tot asta meritam pe jos sa mergem nici cu autobuzul nu meritati luati.

| regis a răspuns (pentru GabrielGL):

Poate nu ai inteles. Fac parte din persoanele care vorbesc si inteleg limba romana. Dar acesta este un site public, nu e obligatoriu sa facem toti parte din acelasi grup.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista absolut nicio lege care să interzică consumul de băuturi fara alcool

| Frank51 a răspuns:

Dacă efectuezi operațiunile acasă, poți consuma orice fel de substanță, cerul este limita happy

| Dismally a răspuns:

Nu, e ca si cum ai bea suc.

| LordCristobal a răspuns:

Nu,in aceasta situatie nu ai cum sa fii amendat.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă sticla e în pungă și nu se vede nu se dă amendă.

| TheGentleman a răspuns:

În spații publice poți fi amendat cf Legii 61/1991, art 2 pct. 23

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă e "fără alcool" și apoi să zicem că ți se iau probe pentru alcoolemie, dar tu practic nu ai consumat alcool, cum să fii amendat?! happy

Acum însă nu știu ce conține de fapt, real, real, berea fără alcool, că și eu m-am întrebat de multe ori asta, dar fiind bere fără alcool, și poate chiar făcută pentru cei care nu au voie alcool (că iau tratamente puternice, că au boli cronice sau psihice ori că ei conduc) evident că ideal ar fi ca în acea bere să nu conțină, fix ce ei susțin că nu conține, anume alcool. big grin

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Din moment ce este "fără alcool " logic ca nu.

| 1234568807 a răspuns:

Nu poti fi amendat nici daca bei cu alcool atata timp cat nu conduci

| MaryMaria333 a răspuns:

Berea fără alcool ii apa chioara deci nu ai cum )))

| newaccountbye a răspuns:

Se numește aparat etilotest, detectează ALCOOLUL! Bere fără acool = 0% alcool
Deci NU?