| Faranume242424 a întrebat:

Poti intra la Facultate fără să iei BAC-ul, la cele private sau de stat? Care e cea mai mică nota cu care poti intra? (Bucuresti)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara diploma de bacalaureat nu poti intra la nici o facultate din Romania, indiferent ca este de stat sau privata.

| Bondarel99 a răspuns:

Legea in România nu îți permite sa faci facultate dacă nu ai diploma de bac.
Poți face școala postliceala dar astea nu înseamnă studii superioare, însă poți învata o meserie și sa îți iei o diploma.

| Hata14 a răspuns:

Exista facultati private, care te accepta si fara bac, dar nu sunt acreditate, si costul e destul de mare