| Bobonel12345 a întrebat:

Care este diferenta intre universitatile de stat si universitatile private? La cele de stat poti intra la buget sau taxa, iar la cele private trebuie platit fiecare an de studiu?

Răspuns Câştigător
| MihaiN a răspuns:

La universitatile de stat, da, ai posibilitatea de a intra la buget (poti studia maxim 3 ani la buget), pe cand la cele private platesti taxa, indiferent de medie sau de altceva. Taxele sunt mai mari la universitatile de stat decat la cele private, insa profesorii sunt mai bine pregatiti, mai interesati, si mediul este mai de obicei mai ok, facultatile private fiind in genere mai slabute (unele chiar foarte slabe, din pacate).