| Nicuta_Dragos_2002 a întrebat:

Poti merge cu scuter (ex: piaggio ciao, piaggio si...) de la 14 ani sau 16?
Ca am inteles ca daca scuterul are pedale nu trebuie sa ai permis de conducere..si poti merge cu scuter cu motor sub 50 cm2

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula legal pe drumurile publice fara permis de conducere de categorie corespunzatoare, in cazurile expuse de categoria AM.
Acesta se poate obtine de la 16 ani, dupa ce faci scoala de conducere (se poate incepe la 15 ani si 9 luni) si reusesti la examinarea teoretica si la cea practica (aceasta se face prin parcurgerea unui traseu in poligon).

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de permis in cazul scuterului cat AM care o obtii la 16 ani