| AliceFirea a întrebat:

Poti primi amenda daca te-a oprit poliția la 12 chiar daca agentul te cunoaste dar nu ti-a cerut niciun act?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa te amendeze in asemenea situatie. Posibil sa spuna ca ti-a dat avertisment, pentru acesta nu este nevoie sa incheie proces-verbal de contraventie.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ti-a cerut actele nu iti da amenda. Chestia e ca inseamna ca nu-si face datoria.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am observat ca de cand cu pandemia politia e tot mai prezenta pe strazi.De cele mai multe ori dau doar averismente.DAR si amenzi daca te vad de mai multe ori incalcand legea.
Din cate stiu nu ai voie sa iesi dupa 11 seara fara un motiv intemeiat.Dar daca ai fi avut acea declaratie, nu trebuie sa iti faci griji!
Poate ai noroc data asta! Grija mare pe viitor!

| Zuzu1991 a răspuns:

Fara CNP nu are cum sa iti dea amenda, dar daca tipul iti stie numele, CNP-ul si adresa de pe buletin, e posibil, in ziua de azi nu mai fac procese verbale si nici nu te mai pun sa, semnezi, iti iau datele si apoi trimit amenda

| NonZarek a răspuns:

Nu poate, depinde și de situație. Dacă legea spune ca nu ai voie după ora 12 noaptea sa ieși, îți poate da amenda doar daca ți a cerut datele și ai semnat un proces verbal, altfel nu poate dovedi ca te a prins afara.