| HMike a întrebat:

Poti primi bursa de merit, daca in clasa a 12-a ai avut media peste 9, 50? Daca da, cand o primesti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unde sa primesti bursa de merit?
Dupa liceu nu mai exista bursa de merit.
Conform Criteriilor generale de acordare a burselor și a altor forme de sprijin financiar de la bugetul de stat pentru studenții și cursanții, din învățământul superior de stat, învățământ cu frecvență, aprobate prin Ordinul ME nr. 6463/2023, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2
  (1) Din fondurile de la bugetul de stat, instituţiile de învăţământ superior de stat pot acorda:
  a) burse de excelenţă olimpică I/internaţională;
  b) burse de performanţă;
  c) burse de studiu;
  d) burse pentru masterat didactic;
  e) burse pentru învăţământ dual;
  f) burse sociale;
  g) burse speciale;
  h) burse de performanţă sportivă.
  (2) În funcţie de scopul pentru care urmează a fi acordate, bursele se grupează în următoarele categorii:
  a) pentru rezultate academice: bursele prevăzute la alin. (1) lit. a)-e);
  b) pentru sprijin social: bursele prevăzute la alin. (1) lit. f);
  c) pentru alte activităţi menţionate în prezentul ordin: bursele prevăzute la alin. (1) lit. g) şi h)."

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat