| NeacsuGeorge a întrebat:

Poti sa-ti faci buletinu inainte cu 2 luni adica pe la 13 ani si 10 luni

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate face. Conform OUG nr.97/2005, privind actele de identitate, cu modificarile ulterioare, art.14, alin.1, pentru prima carte de identitate(nu buletin) trebuie sa te prezinti la SPCLEP in termen de 15 zile dupa implinirea varstei de 14 ani. A doua CI si urmatoarele CI (la 18 ani si in continuare) se pot face si cu 180 zile inainte de expirare termenului de valabilitate. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Dupa 14 ani, se poate!---- inainte de impinirea celor 14 ani nu se poate!

| flory_4162 a răspuns:

Eu nu cred
la varsta de 14 ani poti sa-ti faci buletinul