| anonim_4396 a întrebat:

Povestea pe scurt: dupa ce a murit tatal meu am, mama a vandut masina (BMW E30 2.5L 1988) unui unchi, acel unchi vrea sa se mute definitiv in strainatate si vinde masina, as vrea sa o cumpar ca s-o pastrez in familie. Intrebarea mea este daca pot tine masina 2-3 luni fara a circula cu ea, si fara a o trece pe numele meu momentan pana cand strang putini bani ca sa nu-i cer mamei ca sa platesc asigurarea & impozitul, am doar 21 de ani si sunt destul de scumpe. Daca l-as cumpara inapoi, ar fi a doua masina, conduc un Logan cumparat din reprezentanta si nu am idee cum pot proceda cu o masina SH. Pot trece masina pe numele mamei, chiar daca nu are carnet?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti s-o tii oricat fara a o inmatricula, bineinteles daca nu vei circula cu ea pe drumurile publice. Daca vrei sa fie inmatriculata pe numele mamei atunci ea trebuie sa incheie contractul de vanzare-cumparare cu unchiul tau.