| anadark84 a întrebat:

Presupunem ca am dat in judecata pe cineva (paratul) si platesc un avocat sa ma reprezinte. Onorariul avocatului se poate recupera de la parat? In ce conditii?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă prin Chemarea în judecată, sau ( ulterior ) prin pledoaria/concluziile ( verbale ) pe fond ( sau prin Concluziile scrise finale ) ai solicitat ( tu sau avocatul tău ) recuperarea cheltuielilor de judecată - şi, în cazul în care CÂŞTIGI procesul - atunci îţi poţi recupera acele cheltuieli!

Asta în măsura şi la valoarea considerată justificată de către Instanţă!

Evident, cheltuielile făcute TREBUIE dovedite cu ACTE care se depun ÎNAINTE de încheierea dezbaterilor ( la ultima şedinţă ).

Dacă acele cheltuieli NU au fost solicitate în condiţiile amintite mai sus, se poate înainta ( ULTERIOR ) - în termen de 3 ani de la rămânerea DEFINITIVĂ a Hotărârii - o ALTĂ Acţiune civilă prin care să soliciţi cheltuielile de judecată în procesul pe care l-ai câştigat.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot recupera toate cheltuielile de judecata, inclusiv onorariul avocatial, dar numai daca castigi integral la proces, respectiv daca prin hotararea judecatoreasca definitiva este admisa in intregime cererea ta. Daca este admisa numai partial atunci tot partial o sa primesti si cheltuielile de judecata, in care intra si onorariul avocatului, proportional cu ce ai castigat raportat la ce ai cerut.

| neutrino a răspuns:

Este posibil numai daca tu castigi procesul.

| anadark84 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Nu e ciudat ca avocatul meu nu mi-a spus ca pot recupera banii de la parat?