| Dragosafr a întrebat:

Prietena mea are un copil de 3 ani și am dat tatăl biologic in judecată pentru custodia copilului, aceștia nu au fost căsătoriți iar relația lor s-a încheiat când copilul avea 3 luni, momentan așteptăm decizia finala, el nu s-a prezentat și când au venit cei de la ancheta socială a spus ca nu îl interesează(din ce mi-a spus avocata), noi am locuit in Uk foarte mult timp și am venit in România doar ca sa îl dam in judecată pentru custodie, acum problema este ca din spusele avocatei sunt șanse de 50% custodie comuna 50% șanse exclusiva și noi am vrea sa plecam din nou afara după ce se termina totul. Am încercat sa vorbesc cu el și nu vrea sa audă de copil si sa ne ajute cu foaie de drum sa putem ieși din țara(i-am oferit tot ce am putut), dacă știe cineva sa îmi spună dacă am lua custodia comuna ce am putea face sa putem ieși legal cu copilul din țara pentru ca suntem disperați, Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal nu vrea custodia comuna atunci mama sa solicite custodia exclusiva si nu va avea nevoie de declaratia tatalui.
Daca custodia va fi comuna atunci este nevoie de o noua actiune in judecata, conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
c)minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă sau că exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013;"
Conform art.31, alin.(3) din aceeasi lege, citez:
"(3)Ieşirea din România a minorilor, în situaţia în care există neînţelegeri între părinţi cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre părinţi se află în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 30 alin. (2) şi (3), se permite numai după soluţionarea neînţelegerilor de către instanţa de judecată, în condiţiile legii."

| Dragosafr explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos!

| doctorandus a răspuns:

Pai daca el nu e trecut pe certificatul de nastere de ce va trebuie acordul lui? Va legati la cap cand nu va doare.

Sau e trecut?

| Dragosafr explică (pentru doctorandus):

Buna seara, este trecut pe certificatul de nastere...