| HayateRA a întrebat:

Părinții mei sunt divorțați, iar mama deține o hotărâre judecătorească în care se specifică faptul că au o custodie comună față de mine cu toate că nu vorbesc cu tatăl meu de foarte mult timp si nici n-am motive s-o fac. Mama nu a specificat nicaieri ca doreste custodie comuna, insa avocata asa a scris. Având aproape 16 ani, pot părăsii țara fiind însoțit de mama și de tatal meu vitreg (fără nu știu ce acord din partea tatălui biologic dacă e nevoie).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau este nevoie de o declaratie notariala a tatalui biologic, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe mama ta, altfel nu o sa fii lasat sa iesi din Romania.

2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Există custodie comună, deci trebuie acordul tatălui.

| IceRope a răspuns:

Absolut NU! Legislația în vigoare nu permite asta.