| katy a întrebat:

Bună.Dupa un divorț cu copil minor,custodie comună,daca părintele care are copilul in custodie se recăsătorește dar sotul este in afara țării, care sunt procedurile de a putea merge cu minorul acolo pe o perioadă nedeterminată?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de declaratia autentica a parintelui biologic la care nu domiciliaza minorul.

regis
| regis a răspuns:

Ori acordul notarial al celuilalt părinte, ori o hotărâre judecătorească in acest sens.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aprobare de la tatăl prin care a venit pe lume copilul.

| sammie a răspuns:

Dacă ieși cu copilul din țară trebuie neapărat să semneze tatăl.

| AmandinaDragan a răspuns:

Iti trebuie acordul sotului (tatal copilului) si din ce am vazut pana acum nu prea dau ''taticii'' asa ceva. Perioada nedeterminata? Visezi frumos. Nu stiu daca iti va da acordul nici pe o perioada determinata.