| AlexDorinel a întrebat:

Pro / contra interzicerii betelor de urechi, paie de plastic și toate cele?

17 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Alea din plastic, da. Sa le faca frumos din hirtie. Deja folosesc bete de urechi biodegradabile, am folosit si paie de alea de carton de cateva ori, foarte ok ambele.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai? O punga sau un pet biodegradabil pur si simplu se topeste si dispare in cateva luni. Alea de plastic au nevoie de SUTE DE ANI.winking
"Plastic Water Bottle - 450 years
Disposable Diapers - 500 years
Plastic 6-Pack Collar - 450 Years
Extruded Polystyrene Foam - over 5, 000 years"

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru AlexDorinel):

1. Crezi ca poti invata lumea sa recicleze selectiv in conditiile in care pe multi nu ii poti invata nici macar sa arunce gunoaiele la cos?
2. Nu toate tipurile de plastic se pot recicla. In general plasticele usoare sunt aruncate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce usor e de zis...

| Ionut123987 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

În pungile și sticlele normale poți sa păstrezi ceva. Am ținut morcovi în punca biodegradabila ca asa am ajuns cu ea de la magazin. S-a degradat punga aia ca naiba. Și pe langa asta nici când sunt noi nu sunt deloc rezistente. Ți re rupe sacoșa cu o pâine în ea, da-o-n mă-sa de treaba. Și nu, nu port mereu sacoșă din material după mine, ca De exemplu ma duc la dracu în praznic și ma suna colegul de apartament,, ia și tu niște draci pestriți când vi '', și iau și le pun în punga aia biodegradabila care se degradează pe drum și îmi pierd salamu și dracii pestriț pe drum, maica lor, ca oricum murim odată și odată și mai vine un meteorit, lovește planeta și gata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionut123987):

Si hirtia e biodegradabila si pungile de hirtie chiar sunt rezistente...winking

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mai bine pari sau bate, ca daca iti da cu acestea in cap iti sar si dopurile de ceara din urechi.

| Invictusman a răspuns:

La MC donalds am sesizat ca nu se mai da pai, norocul meu era ca aveam unul de de la KFC, cică ar fi pentru protejarea naturii.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Pro. Betele de urechi nu funtioneaza atat de bine pe cat s-ar crede. Ele mai mult imping ceara catre timpan si il pot afecta.
Paiele din plastic nu sunt nici ele ok. Alternative pot exista, create din materiale organice ce se pot descompune usor in natura. Plasticul se descompune foarte greu, in sute de ani si polueaza foarte mult mediul inconjurator.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru CIaudiu):

ESTI PE BUNE?!?
hai sa interzicem niste bucati mici de plastic pentru ca sunt "paie", dar sa ne rahatim pe natura cu cele jde'mii de sticle de plastic aruncate zilnic

alta imbecilitate "fitoasa" sa aratam lumii ca noi, JIGODIILE DRACULUI de la Mac facem rahatul praf, jigodii care oricum ne rahatim pe clienti cu "pana la ora 10 nu servim DECAT mic dejun", iar eu am nevoie de sanviciuri pentru toata ziua angry

nu mi-am bagat in viata mea decat de 2-3 ori bete cu vata in urechi, dar le-am folosit in draci la curatat contacte cu alcool izopropilic tongue

| CIaudiu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Scuze, am facut o greseala cat mine de mare. Am scris "contra" gandindu-ma ca sunt contra plastic si bete de urechi. Am editat comentariul acum.
Oricum trebuia sa-ti dai seama din restul raspunsului ca sunt impotriva majoritatii plasticelor care se regasesc intr-o casa.

| troleibuz a răspuns:

Pro pentru că nu sunt atât de eficiente și afectează și mediul. In plus, oamenii au în 2021 nevoie de instrucțiuni pe lavete umede și alte obiecte banale, de unde rezultă că se întâmplă accidente mereu din cele mai stupide motive. Persoanele care pot manca doar cu paiul din cauza diferitelor dizabilități găsesc paie reutilizabile metalice pe piata

| Ionut123987 a răspuns:

Contra. Sa f*ta pe mă-sa și să-și vadă de treaba ca fura curent. Cu ce ma curat în urechi? Cu vata învelita pe chibrituri?

| franciscintaiul a răspuns:

Sunt asistent medical și zic : Pro Interzicerea Bețelor de urechi. Din punct de vedere medical sunt un dezastru. În loc să te curețe mai rău îți fac. Recomand Apa Oxigenată. cat despre paiele de plastic... hai să fim seriosi cu o floare nu se face primăvară laughing