| coosmin24 a întrebat:

Pro sau contra fast food?

38 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si una si alta, nici una nici alta! Nu totul este alb sau negru. Este nevoie si de fast food, dar fara a face abuzuri, fiindca tot ce este mult strica.

regis
| regis a răspuns:

Pro fast food, contra junk food. Oamenii asociaza gresit ideea de fast food cu McDonalds sau in cel mai fericit caz cu junk food. La un fastfood din cartierul meu poti cumpara mancare gatita "ca la mama acasa", la preturi foarte bune. La un asemenea fast food poti manca de exemplu si salate de cruditati si bea apa minerala, nu trebuie neaparat sa mananci cartofi prajiti si sa bei cola.

April
| April a răspuns:

Contra-din principiu, totdeauna; pro-de nevoie, uneori.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pro si contra.Sunt pro pentru fast-food-urile cu mititei si contra la restul! Imi place mancarea de acolo dar este atat nesanatoasa ...ca ma lipsesc!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@mAdAliNa; imi pare rau sa te contrazic si eu pe tine, dar intrebarea era daca suntem pro sau contra fast-food si nu pro sau contra localurilor de fast- food. Daca nu sti iti spun eu ca pe langa marile magazine tip Carrefour sau Kaufland sunt astfel de fast food-uri(mancat repede in traducere libera) care servesc mititei sau carnaciori, la masute in picioare. Te intreb pe tine, care vad ca le sti mai bine, cum se numesc astfel de ...restaurante miiici? Si cum se numeste modul de a manca repede, in trecere? Iti spun eu:fast -food (termen importat dar care reflecta situatia reala)!

| AvalohAlyn a răspuns:

Contra. Daca s-ar interzice asa ceva lumea nu ar mai putea cumpara si chiar daca ne place, le-am uita.Insa daca ele continua sa exista si intr-un numar mare pofta ne va cuprinde pe toti si sanatatea va disparea din pacate.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Doar ocazional, in nici un caz mai des de o data la o luna. Pentru mine de 3-4 ori pe an e ok.
Asta daca te referi la shaorma, hamburgeri cu cartofi prajiti sau orice copie de mancare de la mcdonald's. E vorba mai mult despre ce mananci si cum sunt preparate, cu un hamburger sau cartofii prajiti acasa cel putin stii ce mananci. Insa exista si mancaruri traditionale adaptate pentru regimul "fast-food" - cum ar fi mare parte din meniurile restaurantelor "la mama" (ca exemplu ).

| Ea12345 a răspuns:

Contra atunci cand ma gandesc la sanatatea mea, pro cand imi e foamnebig grin

| Silvia a răspuns:

Pro, sunt in cresterelaughing.

| katala a răspuns:

Hotarat contra! Studiaza-i pe cei care le consuma si nu de azi de ieri ci de generatii ( societatile asa-zis avansate, de consum), si observa ca marea majoritate a populatiei sufera de obezitate. Si nu numai. asa ca NU!

| Elena1234456 a răspuns:

Contra - creeaza depepndenta!

| costyn162 a răspuns:

Deocamdata sunt pro, pentru ca vreau sa ma ingras.

| Klara a răspuns:

Pro in cazul in care mi-e foame rau de tot si n-am timp sa ajung acasa sa mananc.
Contra - pentru ca ingrasa, pentru ca, calitatea produselor e incerta, pentru ca mancarea e plina de e-uri

| BiiBiis a răspuns:

Contra!

| AndutzaAndu a răspuns:

Contra. Pentru ca e atat de nesanatoasa, multe grasimi, chimicale...

| liongirl a răspuns:

Buna!`Din punctul meu de vedere:
1.Pro : doar o data pe saptamana sau o data pe luna si abordez numai restaurantele McDonald`s.
2.Contra : Eu sunt genul de persoana care se sperie daca ceva este inneregula cu corpul sau daca am exagerat cu ceva in ultimul timp, deci observ diferentele imediat.
Dar, totusi, este mancare nesanatoasa, da buna, chiar daca multi nu recunoastem.
happy

| ina129 a răspuns:

Uite eu o sa-ti dau 2 raspunsuri, din pct meu de vedere o sa ti le justific:
1. sunt Pro intr-un fel pentru ca fiind eleva la liceu, sunt zile cand am cursuri optionale adica activitati legate de scoala ...incepand orele dimineata nu prea m-am obisnuit sa pap acasa dimineata...si cu cateva cursuri in plus pot ajunge acasa si pe la 3-5 pm asa ca un preparat hast food iti mai linisteste foamea; dar asta nu se intampla des
2.Contra pentru ca desii uneori apelez la astfel de servici sunt constienta ca nu sunt bune, ele creeaza diverse boli printre care se numara si obezitatea...in plus am auzit diverse discuti ca de ex la unele fast food-urii cartofii nu sunt chiar cartofii naturali.sunt de fapt niste amestecuri prajite care contin amidon de cartofi... uleiul se schimba foarte rar si lista continua

| dya a răspuns:

Cred ca stie toata lumea ca fast-food-urile nu sunt sanatoase, dar la cam toti ne plac... unii mananaca muult de la fast-food iar altii doar cateodata. Pai nu tot ce este bun este si sanatos pe lumea asta, cum nici ce e sanatos nu este mereu bun(la gust ma refer)tongue
Eu mananc fast-food dar doar asa cand ma apuca doru nu zi de zi...si sunt pro

| IepurasulBrunet a răspuns:

Contra, lucrurile de fast-food sunt foarte nesanatoase.

| Ems a răspuns:

Contra. dar bunlaughing. Oricum trebuie sa mancam putin din fiecare, asa ca, uneori mai mananc.happy

| georgy7165 a răspuns:

Sunt contra mancarurilor de la fast food pentru ca sunt nesanatoase. Dar cred ca uneori mai putem face unele exceptii sa mancam si de acolo...

| BiaJ a răspuns:

Contra

| teodoram a răspuns:

Contraaa!

| T. AC a răspuns:

Pro pentru ca de multe ori nu mai ai timp sa gatesti sau te gasesti pe drumuri si pana ajungi acasa si apuci sa mananci poate dura si poti cere anumite si multe fast food-uri au si mancare vegetariana sau cu ceva verde

| sabiiiiiina a răspuns:

Contra.
Nu e sanatos sa mananci de acolo.chiar deloc!
Si ingrasa.hee hee

| Danyyyyy a răspuns:

Imi pare rau sa te contrazic anelaubed dar unde mananci mititei nu se numeste fast-foodwinking. Si sunt pro pentru dar mancat cu reguaritete si rareori

| Alexaaaaa. a răspuns:

Eu una sunt pro happy
Mananc aproape in fiecare zi de la fast food si niciodata nu mi-a fost rau sau ceva si nici nu am gasit vreodata ceva scarbos in kebab sau shaorma happy.
Uni zic ca mancarea de la fast food ingrasa eu am ramas la fel happy.

| LNK a răspuns:

30% pro si 70% contra. Recunosc ca mai mananc si eu "junk food" dar nu in exces.

| Giuly_3112 a răspuns:

Fast-food? sunt pro, atata timp cat manaci cu moderatie. O data, de doua ori pe saptamana nu o sa moara nimeni, dar nu sunt de acord cu felul in care aici multi, din comoditate, pun 2-3 lire in mana copilului si-l trimit la fish and chips sau comanda takeaway-iuri zilnic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre, cei prea mult strica dar nici deloc parca nu merge :d