| wolder a întrebat:

Daca ipotetic tatal meu a murit si primesc pensie de pe urma lui, dar pensia o primeste mama pe cardul ei, pot sa trec pensia pe cardul meu daca am implinit 18 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de urmas o poti primi pe cardul tau, dupa 18 ani, faci o cerere in acest sens la Casa de Pensii Publice din judetul tau.

| wolder explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns!

| wolder explică (pentru Ioandelasal):

Presupun ca e nevoie de un extras de cont

| Ioandelasal a răspuns (pentru wolder):

Este nevoie sa comunice contul de card, nu neaparat cu extras de cont dar este foarte bine si asa.

8 răspunsuri:
| AlexandrulS a răspuns:

La ce prostii va ganditi ma fratilor... nici in gluma sa nu va ganditi la asa ceva pentru ca singurii oameni de pe planeta care tin mai mult decat la ei sunt parintii nostri! Singurii prieteni adevarati!

| wolder explică (pentru AlexandrulS):

Aiurea. Ce raspuns nefolositor. Intreb ceva si raspunzi altceva. Mi se pare ca fiecare om are dreptul sa-si primeasca proprii bani pe cardul personal. Iar intrebarea era pusa pentru cineva care se afla in situatia asta, dar nu are cont si m-a rugat sa intreb.

| AlexandrulS a răspuns (pentru wolder):

In legatura cu intrebarea ta ti-a raspuns Ioan foarte bine. Dar tu ai pus intrebarea destul de prost. Puteai sa spui ca un prieten se afla intr-o astfel de situatie neplacuta si era cu totul si cu totul altceva.Se poate interpreta foarte usor daca nu sti sa iti alcatuiesti o propozitie sau o intrebare corect! Acum ca mi-ai explicat am inteles despre ce este vorba si repet primul raspuns este bun, cunosc pe cineva care a fost in aceasta situatie si a procedat la fel cum spune baiatul!

| wolder explică (pentru AlexandrulS):

Pun intrebarile cum vreau, se vede foarte clar ca e o intrebare ipotetica, adevarata sau nu, informatia era necesara, nu aberatiile tale. Shup up. bye

| MaryNeagu1997 a răspuns:

Da,trebuie sa faci o cerere.