| anonim_4396 a întrebat:

Problema in legatura cu : 1. am mintit o minora care vinde produse cosmetice la negru, pentru angajarea ei intru-un domeniu make-up.2.Am folosit un nume fals si am mintit in legatura cu destinatarul.3. Familia ei s-a interesat si a aflat ca aceasta persoana nu exista si ca produsele sunt la mine.4.Produsele acestea ei nu le mai vor ci vor banii, o suna de 500 lei. 6.Am dovada inregistrata ca femeia(mama fetei) nu recunoaste ca produsele sunt ale ei, apoi spunand ca"suporta paguba ". 7. Se pedepseste penal acest lucru? Ei vor acum sa implice politia sau alte organe.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai putea, doar ca ea a savarsit o infractiune si tu mai multe. Si ce te incalzeste faptul ca si ea ar avea necazuri, daca ale tale ar fi mai mari? Vrei neaparat sa moara si capra vecinului? Incearca sa impartiti suma.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa platesti suma respectiva. Nu spui ce varsta ai, este important pentru un raspuns corect daca esti minora ori majora. Oricum, ai comis mai multe infractiuni, respectiv fals in declaratii, uz de fals, folosirea unei identitati false si inselaciune. Nu risca sa ajungi sa fii cercetata penal, nu se stie ce o sa iasa. Numai bine!

| Hilde a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt majora. In aceasta duminica ne vom intalni si familia mea si familia ei. Dar daca doamna a spus ca suporta paguba...atunci de ce sa ii mai platesc suma de bani? + ca eu nu as putea sa o acuz pentru "vanzare la negru"?

| Hilde a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt majora... acum duminica parintii mei impreuna cu parintii mei inclusiv eu si acea fata ne vom intalni pe teren neutru...

| Hilde a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sa impartim suma in ce sens? adica sa ii dau doar jumatate din suma? cu siguranta atunci produsele nu si le va mai primi cata vreme le cumpar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hilde):

Spuneai ca nu vor produsele ci banii.

| Hilde a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da vor banii, dar inainte m-am dus totusi sa inapoiez produsele si pana la urma mamafetei a spus ca "suporta paguba", dar totusi acum vor sa discute cu parintii mei si sa ma bage in probleme. Credeti ca daca dau banii, ma scap de familia asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hilde):

Important nu este ce cred eu, important este ce spun ei. Daca au spus ca te lasa in pace, daca le dai banii, atunci asa cred ca o sa fie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hilde):

Da, ai putea, doar ca ea a savarsit o infractiune si tu mai multe. Si ce te incalzeste faptul ca si ea ar avea necazuri, daca ale tale ar fi mai mari? Vrei neaparat sa moara si capra vecinului? Incearca sa impartiti suma.

| mgtow a răspuns:

Da pot sa faca plangere pentru frauda si uz de fals iar tu daca esti majora poti ajunge la puscarie ori parintii tai trasi la raspundere in caz ca esti minora.

| anoxdox a răspuns:

Normal ca e o fapta penala pentru ca e inselatorie dar daca platesti suna inapoi nu o sa patesti nimic happy

| Hilde a răspuns:

Sunt majora.