| LanguageMaster a întrebat:

Profesia de notar este mai dificilă decât cea de avocat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este mai dificila, avand in vedere ca notarul trebuie sa stie mai putina legislatie decat un avocat generalist si ca face, de regula, o munca repetitiva.

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu este mai grea, dar este mai migaloasa si mai ales mai responsabila. Asta necesita o cunoastere mai amanuntita a legislatiei.
Avocatul vorbeste in instanta ce vrea el si cat il duce pregatirea. Am avut ocazia sa citesc o actiune de partaj intocmita de un avocat si m-am luat cu mainile de cap. Si-a dat seama si justitiabilul si m-a rugat sa i-o refac.

| Zuzu1991 a răspuns:

Singurul lucru pe care trebuie sa il faca un notar care are destui clienti e sa angajeze asistenti de incredere, care ei vor citi si verifica actele apoi el doar sa le semneze si sa incaseze banii

| Werrich a răspuns:

Răspuns pe scurt: nu. Notarul nu tine pledoarie în instanță, doar semnează foi și primește bani.

| Yuoia a răspuns (pentru Werrich):

Semneaza foi stand cu catusele deasupra capului. Crezi ca le semneaza "ca primarul", orbeste? El studiaza toate actele duse de client, le analizeaza in corelatie cu legea si apoi, daca totul e legal, le semneaza.

| Werrich a răspuns:

E dificil, are nevoie de ajutor ca să ducă acasă sacii cu bani.

| OanaDD a răspuns:

Nu. Notarul face doar acte si in general aceleasi.