| LanguageMaster a întrebat:

De ce profesia de avocat este mai râvnită decât profesia de notar?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca avocati sunt cu zecile in marile orase si notari mult mai putini. Nu te faci notar decat daca ai pe cineva in interior sau ai suficienti bani incat sa ungi rotile foarte bine. Ce notar iti lasa tie biroul ca incepator? Decat daca iti este parinte sau ruda foarte apropiata. Toti sunt neamuri sau prieteni foarte apropiati.
Ca avocat se intra in breasla mult mai usor dar au si venituri mai mici. Singurul avantaj ar fi ca esti foarte mobil ca avocat, esti mereu pe teren. Notarul e blocat in birou si iasa foarte rar pentru a face contracte, cand persoana este in azil/spital si nu se poate deplasa la biroul notarului.
Esti mai respectat ca notar. Este o pozitie mai buna la care ajungi muuuult mai greu decat pe o pozitie de simplu avocat.
Accesibilitatea in breasla o face o meserie mult mai putin cautata de tinerii absolventi de drept. Am lucrat in birouri notariale dar tot si-au pus copiii sa invete "meseria". Se fac bani grei, zeci de mii de euro lunar.

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Gresit. In avocatura poti intra.

| sierra1 a răspuns:

Greșit

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sunt mai multe cauze.
1. Profesia de avocat este liberala, se poate spune chiar liber profesionista, pe cand cea de notar este o functie de stat. De aceea un avocat poate vorbi in public, un notar doar conform legii.
2. Un avocat este platit de catre client atat cat cere, notarul este platit dupa veniturile realizate, dupa reguli precise. Unii avocati iau sume in afara celor pentru care se dau chitante, deoarece, daca suma este prea mare, judecatorul poate sa o micsoreze, dar suma se restituie doar in acte. De aceea unii fac aceasta "reducere" din acte de la inceput.
3. Notarul munceste dupa un program, avocatul doar cand are cauze pe rol si pentru inserarea pledoariilor si a concluziilor.
4. Un avocat poate spune si lucruri pe langa lege ca nu-l trage nimeni la raspundere. Un notar raspunde pentru actele intocmite care trebuie sa fie riguroase si in stricta legalitate.
5. Un notar are 30 de zile lucratoare concediu de odihna, un avocat la fel, dar este liber daca nu are cauze pe rol si in special in vacanta judiciara vara de 2 luni si cele de sarbatori.
6. Un avocat poate fi reprezenat in instanta de un coleg. Un notar n-are cum sa dea in executie a unei lucrari altui notar.
6. Si ultima pe care o mai prezint, desi mai sunt si altele: este gresit a spune ca una sau alta din cele doua meserii e mai "banoasa". In anumiti ani breasla avocatilor avea cele mai mari venituri/persoana, in altii ani cea a notarilor.

| RoCkKiD a răspuns:

Cate filme cu notari ai vazut in ultima vreme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că este mult mai distractiv să fi avocat decât notar.
Tu ști despre ce vorbești?