| anonim_4396 a întrebat:

Psihologia este o stiinta foarte importata
Ce parere aveti

Răspuns Câştigător
| MarYan00 a răspuns:

De parere ca DA, este

pentru mine este foarte importanta! poate cea mai :p

4 răspunsuri:
| EyesSad17 a răspuns:

Buna si eu sunt de acord ca psihologia este importanta dar sunt si unele lucruri pe care eu sau alti sau numai eu nu le intelegem
stiu ca psihologia studiaza comportamentul uman, inclusiv funcțiile și procesele mentale ca inteligența, memoria, percepția, precum și experiențele interioare și subiective cum sunt sentimentele, speranțele și motivarea, procese fie conștiente, fie inconștiente.De exemplu maine ma duc la un cabinet psihologic si imi spun problema fiind tulburarea comportamentala ca de exemplu in clipa aia spun ce am avut iar psihologul imi spune ce sa fac urmatoarele lucruri ok le retin incerc sa le pun in practica dar maine sunt alt fel ^^ cum imi pot explica?
eu cred ca psihologia este cea mai grea stiinta pentru ca oameni sunt foarte (ciudati), schimbatori azi sunt melancolic si nu mai cred in nimic iar maine sunt foarte irascibil/a...
sunt multe lucruri care nu le pot sa le inteleg eu sau alti sau de fapt nici nu ar trebui sa le intelegem noi
doar cei care fac facultatea de psihologie ^^ sunteti de acord cu mine?

| NonEinstein a răspuns:

Da,este pentru ca de la psihologie inveti cum iei tu deciziile (de la fapte sau de la intuitie), cum iti formezi parerea (imediat sau dupa o indelunga relectie). Adica prin psihologie afli
ce inclinatii iti definesc personalitatea, felul de a te comporta, temperamentul.

| RoxyAngelPink a răspuns:

Este foarte importanta

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa reincepi cursurile de scoala primara. Sa inveti sa scrii, sa inveti sa te exprimi corect, si nu in ultimul rand, sa inveti sa-ti asumi responsabilitatea actiunilor.